4. Januara 2020.

Iran: Pod oružjem preko 500.000 ljudi

Big Portal

Pozivajući se na podatke Međunarodnog instituta za strateške studije sa sjedištem u Velikoj Britaniji, BBC navodi da se procjenjuje da 523.000 Iranaca aktivno obavlja različite funkcije u vojsci.

To uključuje 350.000 članove redovne vojske i najmanje 150.000 pripadnika Revolucionarne garde, kao i 20.000 pripadnika mornarice.

BBC ističe da iranska mornarica upravlja brojnim naoružanim brodovima za patroliranje u Ormunskom moreuzu, mjestu poznatom po većem broju sukoba, uključujući zapljenu tankera drugih zemalja 2019. godine.

Takođe, Revolucionarna garda kontroliše jedinicu Basidž, dobrovoljačke snage koje pomažu u suzbijanju unutrašnjih sukoba. Jedinica Basidž, navodi BBC, potencijalno može da mobiliše više stotina hiljada ljudi.

Kada je riječ o elitnoj jedinici Kuds, koju je predvodio ubijeni general Sulejmani, ona sprovodi tajne operacije u inostranstvu za Revolucionarnu gardu i direktno odgovara vrhovnom vođi Irana, ajatolahu Aliju Hamneiju.

Vjeruje se da broji 5.000 članova, navodi BBC.

Pripadnici ove jedinice bili su raspoređeni u Siriji, gdje su savjetovali snage lojalne predsjedniku Bašaru al-Asadu i šiite, dok su u Iraku podržavali paravnojne snage, u kojima su dominantni šiiti, a koje su pomogle u pobjedi nad Islamskom državom.

Međutim, SAD tvrde da jednica Kuds ima širu ulogu i da obezbjeđuje novac, obuku, oružje i opremu organizacijama koje Vašington smatra teroristima, poput Hezbolaha i palestinskog Islamskog džihada.

BBC navodi i da su ekonomski problemi i sankcije naškodili uvozu oružja u Iran, koji ima relativno malo oružja u odnosu na druge zemlje u regionu.

Vrijednost uvoza u oblasti odbrane između 2009. i 2018. godine bila je na nivou 3,5 odsto uvoza koji je ostvarila Saudijska Arabija u istom periodu, pokazuju podaci Međunarodnog insituta za mirovne studije u Stokholmu.

Iran većinom uvozi iz Rusije, a potom iz Kine.

Kao ključni dio vojne sposobnosti Irana, BBC navodi rakete koje posjeduje ta zemlja.

U izvještaju američkog Ministarstva odbrane navodi se da Iran ima raketne najveće snage na Bliskom istoku i da su to pretežno rakete kratkog i srednjeg dometa.

Takođe se navodi da Iran testira svemirsku tehnologiju kako bi se omogućio razvoj interkontinentalnih raketa, koje imaju mnogo veći domet.

Iran je, međutim, zaustavio razvoj raketa dugog dometa u skladu sa nukelarnim sporazumom iz 2015, navodi kraljevski analitički centar RUSI, ali tvrdi da je moguće da je razvoj nastavljen.

U svakom slučaju, dodaje BBC, mnoge mete u Saudijskoj Arabiji i Zalivu mogle bi da budu u dometu raketa kratkog i srednjeg dometa koje Iran trenutno posjeduje, a opasnost prijeti i Izraelu.

Takođe, navodi BBC, uprkos tome što je godinama bio pod sankcijama, Iran je razvijao dronove, a poslije velikog sajber napada 2010. na iranska nuklearna postrojenja počeli su da razvijaju sopstvene kapacitete u sajber prostoru.

Vjeruje se da Revolucionarna garda ima sopstvenu sajber komandu, koja je zadužena za komercijalnu i vojnu špijunažu.

Prema vojnom izvještaju SAD, meta Irana bile su vazduhoplovne kompanije, kompanije koje se bave energetikom i prirodnim resursima i firme za sajber-špijunažu širom svijeta.

Takođe, “Majkrosoft” je prošle godine saopštio da je hakerska grupa, za koju tvrdi da je iz Irana i da je povezana sa tamošnjom vlašću, planirala da izvede napad na američku predsjedničku kampanju i da je pokušala da provali u račune zvaničnika američke vlade, zaključuje Bi-Bi-Si.

(Tanjug)

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare