Zahvaćena akutnom nestašicom hrane i goriva i suočena sa svakodnevnim restrikcijama struje, Šri Lanka je je u aprilu proglasila bankrot po svom inostranom dugu od 51 milijarde dolara usled najteže ekonomske krize u istoriji te zemlje.
Radžapaksa je sredinom tog meseca imenovao novi, prošireni sastav vlade od 17 ministara, pri čemu u izvršnoj vlasti više nema članova njegove porodice zbog protesta građana, ali je njegov stariji brat Mahinda Radžapaksa tada nakratko zadržao premijersku stolicu, nakon što je prethodno smenjen sa mesta ministra finansija.
Ali, Mahinda je već početkom maja podneo ostavku usled višenedeljnih protesta na kojima su besni demonstranti zatražili da i on i njegov bratu napuste političku scenu zbog lošeg upravljanja ekonomijom.
Za novog premijera postavljen je Ranil Vikremesinge, a Radžapaksa je zbog povećanog broja antivladinih protesta prethodno bio primoran da ponovo proglasi vanredno stanje, čime je proširio i ovlašćenja vojske da hapsi i pritvara ljude i kontroliše javne proteste, što je inače isključivo nadležnost policije.
Opšti štrajk širom Šri Lanke otežao je rad škola, javne uprave i trgovina, a desetine hiljada ljudi izašlo je na ulice kako bi tražili ostavku predsednika i njegove vlade. Šri Lanka je zbog rebalansa svog “nerealnog” budžeta i krize stupila u pregovore sa Svetskom bankom o povećanju njihove podrške za 300 do 700 miliona dolara, kako je početkom maja rekao ministar finansija Ali Sabri.
Ostrvska država, teško pogođena pandemijom kovida, ostala je bez velikog dela prihoda nakon što je Radžapaksina vlada oštro srezala poreze. Zemlja je suočena s dramatičnim nedostatkom deviza, zbog čega je zatražila urgentnu pomoć i od Međunarodnog monetarnog fonda.
Vikremesinge, politički veteran koji je već pet puta bio premijer ove ostrvske države, suočen je sa, kako je to preneo Rojters, zastrašujućim zadatkom da vodi svoju zemlju kroz najgoru ekonomsku krizu od sticanja nezavisnosti.
Cene goriva su krajem maja skočile za čak 40 odsto. Ni nedelju dana nakon što je imenovan, Vikremesinge je u dramatičnoj objavio rekao da zemlja ima “zalihe benzina samo za danas” i da im hitno treba 75 miliona dolara u narednih nekoliko dana kako bi uvozom mogla da zadovolji potrebe stanovništva. Usled nestašice, sveži protesti su odmah zahvatili prestonicu Kolombo, gde su stotine demonstranata izašle na ulice, preneo je BBC.
Vlada je u junu rekla da je našla rešenje za nestašice i najavila da će dozvoliti kompanijama iz država proizvođača nafte da uvoze i prodaju gorivo u zemlji, kako je rekao ministar energetike, Kančana Vidžesekera. Sada je predsednik Šri Lanke zatražio od Putina da uskočio u pomoć što se tiče uvoza goriva. Radžapaksa je rekao da je sa ruskim kolegom imao “veoma produktivan” razgovor.
“Zatražio sam ponudu kreditne podrške za uvoz goriva”, “tvitovao” je Radžapaksa.
Izvor: Srpskainfo