Specijalista ORL KBC “Zemun” kaže da alergijski problemi sa grlom nastaju kao rezultat slivanja sekreta iz nosa niz zadnji zid ždrela, te posledične iritacije i inflamacije sluznice
UOBIČAJENE alergijske reakcije praćene su kijanjem, kašljem, otežanim disanjem na nos, konjunktivitisom, osipom po koži, ali mogu da izazovu otežano gutanje, bol ili osećaj stranog tela u grlu.
Doktor Svetlana Valjarević, specijalista ORL Kliničko-bolničkog centra “Zemun”, kaže da alergijski problemi sa grlom nastaju kao rezultat slivanja sekreta iz nosa niz zadnji zid ždrela, te posledične iritacije i inflamacije sluznice.
– Sekret koji se pojačano stvara u sluznici nosa i paranazalnih šupljina zbog alergijske reakcije svojim prisustvom u ždrelu otežava gutanje, a dugotrajna iritacija sluznice ždrela sekretom dovodi do otoka i crvenila – kaže dr Valjarević. – Takva sluznica podložnija je upalama izazvanim virusima, bakterijama i gljivicama, pa su infekcije ždrela kod ovakvih pacijenata češće.
Takođe, kod pacijenata koji imaju alergiju respiratornih puteva, prolongirani kašalj dovodi do oštećenja sluznice grkljana i ždrela, koja takođe dovodi do bolova u predelu grla.
– Da bi se tegobe smanjile, neophodno je lečenje primarnog oboljenja odnosno alergije, lekovima propisanim od strane otorinolaringologa, pulmologa ili alergologa – kaže naša sagovornica.
Doktorka Valjarević podseća da u slučaju burnih alergija na hranu, lekove ili ujed insekta, može da dođe do naglog otoka sluznice usana, jezika, resice u usnoj duplji, pa i samog grkljana, u kom slučaju pacijent oseća i tegobe prilikom gutanja, ali i prilikom disanja, pa je u takvim situacijama neophodno da se pacijent odmah javi u dežurnu zdravstvenu ustanovu radi ordiniranja odgovarajuće terapije venski ili intramuskularno.