Dug poljubac za laku noć
Verovali ili ne, Google Hangouts je u jednom trenutku imao skoro 5 milijardi preuzimanja. Da, dobro ste pročitali, kako navodi ArsTechnica, pet milijardi mobilnih uređaja preuzelo je ovu aplikaciju. Ova aplikacija predstavljena je svetu 2013. godine u vidu unapređenja za Google Talk. U jednom trenutku Hangouts je mogao da bude zadužen čak i za slanje vaših tekstualnih poruka, po uzoru na iMessage kompanije Apple.
Međutim, 2016. Kompanija Google napravila je loš potez kada je predstavila novu aplikaciju Google Allo, što je označilo maltene pa kraj za Hangouts jer otprilike od tada ova aplikacija nije bila obavezan deo Android iskustva i nije dolazila instalirana sa samim operativnim sistemom. Sve ovo liči na klasičnu Google papazjaniju koju često pravi sa svojim neuspelim aplikacijama i programima.
Zatim je 2018. godine objavljeno kako će Hangouts doživeti svoj neizbežni kraj. Od tada do danas prošlo je nekoliko godina i Google je nekoliko puta odlagao da odsvira kraj za Hangouts. Ovo je dan od kada ova aplikacija zvanično prestaje da postoji, dok je zvaničan kraj planiran za novembar 2022. godine.
Šta dalje?
Svi oni među vama koji u trenutku pisanja ovog teksta i dalje koriste Hangouts će morati da se premeste na Google Chat, noviju aplikaciju za razmenu tekstualnih poruka. To je i zvanična izjava ove kompanija koja je izjavila kako je “Chat zvanično odmenio Hangouts”.
Što se tiče onih koji su Hangouts koristili unutar Gmail mejl klijenta, još uvek ćete to moći da radite najverovatnije do kraja novembra. Od tada, automatski ćete biti upućeni na Google Chat. Za sve one koji žele da sačuvaju svoje konverzacije, možete to uraditi posredstvom Takeout servisa. Treba naglasiti i da će se svi vaši razgovori automatski preneti u Google Chat.