Gol Jovića za pobjedu Srbije protiv Švedske

Švedska – Srbija 0:1 (0:1)
(Jović 45+3)
Stadion: Frends arena
Sudija: Lorens Viser

Srbija je upisala šesti bod u novoj sezoni Lige nacija, posle trijumfa nad Slovenijom i poraza od Norveške.

Ovo je, ujedno, prva pobeda “orlova” nad Švedskom u prvom zvaničnom međusobnom susretu, a doneo ju je Luka Jović drugim golom u dve utakmice.

Izabranici Dragana Stojkovića su se osvajanjem nova tri boda učvrstili na drugom mestu Grupe 4, iza Norvežana koji imaju bod više.

“Orlovi” su mnogo bolje ušli u meč od rivala i krenuli da stvaraju šanse veoma rano, a glavni odgovorni bio je Tadić koji je dirigovao sredinom terena.

Upošljavao je Tadić i Terzića na levom i Lazovića na desnom boku, ali su njihova ubacivanja bila minimalno nedovoljno neprecizna.

Iako je odbrana Srbije bila na nivou tokom većine prvog poluvremena, ali i celog meča, u 19. minutu su Šveđani imali kolosalnu šansu. Kleson je bio u šansi posle akcije iz auta na desnoj strani, ali je šutirao pored gola, nakon što se Milenković okliznuo.

Od tog trenutka ritam je opao i izabranici Janea Andersona su uspeli da umrtve igru, da bi povremeno uspevali da stvore i po koju polupriliku.

U međuvremenu se povredio Nilson, pa je morao da napusti meč, da bi u 43. minutu bila viđena najbolja prilika na meču do tog trenutka.

Milenković je ostao kratak posle centaršuta Tadića za koji centimetar, možda čak i milimetar, pa je Olsen ostao nesavladan i delovalo je kao da će se bez golova otići na pauzu…

A, onda – korner za “orlove” izvodi Tadić, pronalazi Pavlovića na drugoj stativi, a on spušta loptu Joviću koji, iako okružen četvoricom, pronalazi prostor za udarac i matira Olsena za 1:0!

Dobru igru iz prvog poluvremena Srbija je prenela u drugo i odmah krenula ofanzivno, po drugi gol.

Pretili su “orlovi” u nekoliko navrata, ali je Švedska uvek nekako uspevala da otkloni opasnost, najviše zbog toga što je fudbalerima Srbije nedostajalo jasnih rešenja u samoj završnici.

U 60. minutu Pavlović se kockao sa crvenim kartonom, pošto je oborio Klesona sa leđa, ali dobio samo žuti. Šveđani zatim sa slobodnjakom sa ivice šesnaesterca nisu uspeli ništa da urade.

Posle 20 minuta velike ofanzive Srbije ušlo se, kao i u prvom poluvremenu, u nešto mirniji period utakmice.

Šveđani su uspeli da zaprete nekoliko puta, ali je Srbija i dalje bila ta koja je imala inicijativu.

Švedska: Olsen – Anderson, Nilson, Ekdal, Avgustinson – Kajuste, Olson, Svanberg – Elanga, Kuason, Klason.

Srbija: Dmitrović – Milenković, Veljković, Pavlović – Lazović, Gudelj, Milinković-Savić, Terzić – Tadić, Đuričić – Jović.

Šanse su se stvarale, Radonjić je uneo potrebnu svežinu, Kostić je krenuo da preti po levom boku čim je ušao u igru, ali… Niko nije znao šta da uradi kako bi dao gol.

Na sreću po Srbiju gol nije bio neophodan pošto je rezultat bio 1:0, a Švedska nije bila preterano opasna, iako je u nekoliko navrata imala nimalo naivne napade.

“Orlovi” su na kraju mirno sačuvali prednost i sačekali da sudija Viser odsvira kraj.

U četvrtom kolu Lige nacija, Srbija 12. juna gostuje Sloveniji, dok Švedska istog dana ide na megdan Norveškoj.