19. Jula 2022.

Glavne greške koje ljudi prave kada prvi put kupuju prikolicu

Big Portal

Stoga, vlasnici vikendnica (možemo ih nazvati i letnjim stanovnicima ili sezonskim stanovnicima), koji više nemaju dovoljno teretnih kapaciteta svojih automobila, prvo kupuju šine, krovne nosače za prtljag, a sljedeći korak, kada se iscrpe i mogućnosti krovnog nosača, dolazi kupovinom prikolice. Probaćemo da podijelimo nekoliko jednostavnih savjeta kako da izaberete svog prvog “kargo asistenta”.

Glavna greška svakog ko prvi put kupuje prikolicu je kupovina najjeftinije opcije. Logika takvog čina je sasvim razumljiva: planirano je da se teret nosi prilično rijetko, tako da postoji iskušenje da se ne potroši veliki novac na čvrstu konstrukciju…

Ova odluka je pozivnica za poplavu daljih nezgoda. Za samo dvije-tri godine rada, tokom kojih je prikolica napravljila samo nekoliko krugova, to jest prevoza tovara, običnu prikolicu počinju da muče ozbiljni problemi.

Stoga, ako se nema dovoljno novca, biće ispravnije pogledati polovnu opremu, nego uzeti najpovoljniju opciju u ponudi novih jedinica. Istina, pri izboru prodavnice polovnih vučenih vozila, glavna stvar je promišljena provjera dokumenata i brojeva. Nažalost, broj šasije (VIN) je često nečitljiv, jer se brzo uništava korozijom (naročito ako je prikolica bila smještena u negrijanoj, a pored toga i slabo provjetrenoj garaži).

Što se tiče dizajna, za običnog vozača bolje je da uzme u obzir prikolice težine do 750 kilograma, koja se može koristiti sa vozačkom dozvolom kategorije B. Ali kupovina teške prikolice je sasvim druga priča! Međutim, pri izboru “lakih” modela mogu se pojaviti i poteškoće, jer će budući vlasnik morati da izabere šemu vješanja, dizajn vučne šipke i još mnogo toga.

Generalno, proizvođači prikolica već dugo vremena veoma aktivno koriste primitivno oslanjanje gumenog pojasa. Ovo je opcija koja, međutim, uopšte ne toleriše preopterećenje. Da bi se produžio vijek torzionih šipki, preporučuje se opterećenje za 10-15% manje nego što je propisao proizvođač. Pored toga, bez prtljaga, takve prikolice veoma loše podnose loš put i udarne rupe.

Zbog toga je bolje izabrati verziju sa gibnjevima. Ali umjesto šeme sa više listova, preporučujemo da izaberete šasiju od jednog lista, sa jednim osnovnim listom. A najbolja čvorišta nikako ne moraju da budu sa zapada, već je dobar i ruski sklop VAZ G8! Ležajevi točkova su prilično izdržljivi, posebno ako je proizvođač prikolica ugradio opciju veće nosivosti.

Još jedna važna tačka je izbor dizajna vučne šipke. Vozačima stare škole se savjetuje da izaberu oblik slova V. Kažu, tvrđi je, a samim tim i pouzdaniji. A ovo je još jedna greška! U stvari, šema u obliku slova I nije inferiorna ni u krutosti ni u pouzdanosti, ali daje drumskom vozu bolju upravljivost, jer se prikolica može skoro u potpunosti “preklopiti” bez straha od oštećenja zadnjeg branika automobila vučnom rudom.

Još jedan pogrešan “savet iskusnih” je da izaberete striktno modele s jednom osovinom. Kažu da je njima lakše manevrisati. Ali, u stvari, verzija sa dvije osovine je mnogo stabilnija pri velikim brzinama, i što je najvažnije, s njom je mnogo lakše izvoditi složene manevre. I, generalno, za početnika je predvidljivije rješenje. Ali cijena će biti oko 40% veća od cijene prikolice s jednom osovinom.

Tenda, pribor, elektrika i optika su, s jedne strane, sporedne stvari, a, s druge strane, jednostavnost upotrebe sastoji se od takvih sitnica: da utičnica radi, da svjetla svijetle, a da se brave zatvaraju. Zbog toga su mnogi spremni da preplate za LED optiku, uvezene okove i aluminijumske stranice – ove druge su ljepše i izdržljivije nego obično, ali znatno skuplje.

Ali ključni element je, naravno, šasija (ram). Izaberite onu koja je utisnuta od debelog metala obloženog slojem “vrućeg cinka” (u ovom slučaju površina izgleda kao sovjetske pocinkovane kante). Ovaj način obrade čelika garantuje pouzdanu zaštitu od korozije kako spoljašnjih površina tako i unutrašnjih šupljina, što značajno produžava životni vijek prikolice, prenosi Auto Republika.

Način na koji je šasija sastavljena – zavrtnjima ili zavarenim spojevima – zavisi od proizvođača. Postoji verzija da su vijčani spojevi pouzdaniji, jer takav “kostur” bolje podnosi udarna opterećenja, isključujući slabljenje metala. Pored toga, u slučaju mehaničkog oštećenja, postaje moguća brza zamjena pojedinačnih dijelova… Ljubitelji zavarivanja uzvraćaju: hardver će s vremena na vrijeme morati da se rastegne.

U svakom slučaju, ako vam se prikolica dopala po dizajnu, karakteristikama i kvalitetu, nema smisla posebno tražiti zavareni ili vijčani okvir! Nema smisla odmah kupiti kompletan set opcija. Da, moraćete dodatno da platite za potpornu nogu, rezervni točak, kablove za zadržavanje vrata gepeka, a da ne pominjemo tendu. Ali, sa ograničenim budžetom, lako možete uzeti “goli” paket, a kasnije kupiti sve potrebne dodatke.

Nezavisne.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare