8. Septembra 2020.

Fudbaleri BiH izgubili od Poljske, Italijani osvojili Amsterdam, “petarda” Norvežana

Izabranici selektora Dušana Bajevića na stadionu “Bilino polje” u Zenici poveli su u 24. minuti golom iz jedanaesterca. Jan Bednarek u 23. minuti u šesnaestercu je gurao Elvira Koljića, a turski sudija Džunejt Čakir je pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Haris Hajradinović i pogodio za 1:0.

Bio je to ujedno prvi i jedini šut u okvir gola bh. tima na utakmici, nakon čega su gosti krenuli ofanzivnije ka golu “zmajeva”. Prvo je u 31. minuti Piort Zielinski šutirao, ali je Asmir Begović, večeras kapiten reprezentacije BiH, njegov šut odbranio. Pet minuta kasnije po desnoj strani je probio Kamil Grosicki, a loptu je u korner izbacio Ermin Bičakčić. Već u sljedećem napadu nakon ubacivanja iz ugla Kamil Glik je šutirao za malo pored gola Asmira Begovića.

Gorosicki je pokušao glavom i u 41. minuti, kada je Begović ponovo bio siguran, a pritisak Poljaka je urodio plodom u sudijskom vremenu. Glik je nakon kornera glavom poslao loptu u nebranjeni dio mreže gola BiH za 1:1.

Selektor Dušan Bajević utakmici protiv Poljske počeo je u značajno izmijenjenom sastavu u odnosu na susret prvog kola protiv Italije u Firenci (1:1). Tako u prvih 11 između ostalih nije bilo kapitena Edina Džeke koji je u 60. minuti zamijenio Muhameda Bešića, ali ni Edina Višće koji je u igru ušao na početku drugog poluvrfemena umjesto Amera Gojaka.

U nastavku utakmice igra se rasplamsala, a prvu ozbiljniju priliku bh. tim je imao u 59. minuti kada Višća nije najbolje zahvatio loptu nakon ubacivanja Eldara Ćivić. Potom su Poljaci ponovo preuzeli terensku incijativu, koju su krunisali vodećim golom u 67. minuti. Maceji Ribus je uputio odličan centaršut a loptu u gol po drugi put u Begovićevu mrežu pospremio Grosicki.

Do kraja utakmice fudbaleri BiH imali su priliku za izjednačenje u 78. minuti, ali je Lukas Fabianski ukrotio pokušaj Edina Džeke, te u 85. kada se Edin Višća nije dobro snašao u petercu Poljaka.

Narednu utakmicu reprezentacije BiH igra u oktobru protiv Sjeverne Irske u okviru odgođenog baraža za plasman na EURO.

U drugom kolu A divizije Lige nacija, Italija je nadigrala Holandiju u Amsterdamu i slavila trijumf rezultatom 1:0 (1:0).

Možda i neočekivano, “azuri” su u potpunosti kontrolisali dešavanja na “Johan Krojf” areni, imali veći posed i više šuteva upućenih ka golu rivala.

Selekcija koju predvodi Roberto Mančini tako je produžila niz nepobedivosti na pune dve godine, pošto je poslednji doživela 10. septembra 2018. godine od Portugalije (0:1).

Odlučujući momenat na ovoj utakmici viđen je u nadoknadi prvog poluvremena, što je bio i jedini momenat vredan pažnje iz tog perioda meča.

Sjajnu akciju su izveli “azuri”, Ćiro Imobile je centrirao na peterac, a tamo je glavom zahvatio jedan od najnižih igrača na terenu, Nikolo Barela.

U stilu najboljih napadača je poslao loptu iza leđa Kaspera Silesena.

Holandija (4-3-3): Silesen – Hatebor (od 70. Damfris), Veltman, van Dajk, Ake (od 81. L. de Jong) – de Run, van de Bek (od 57. Bergvajn), F. de Jong – Vajnaldum, Promes, Depaj.

Italija (4-3-3): Donaruma – D'Ambrosio, Bonući, Kjelini, Spinacola – Barela, Žoržinjo, Lokateli (od 81. Kristante) – Zaniolo (od 42. Kean), Insinje (od 90. Kijeza), Imobile.

“Lale” su u nastavku utakmice tek malo smanjili razliku u posedu lopte, koja je u prvih 45 minuta bila u velikoj meri na strani Italije.

Reklo bi se, u drugom delu gledali smo ravnopravan meč, ali kako je vreme odmicalo, “azuri” su prelazili u njihov prepoznatljivi “mod”.

Đorđo Kjelini Leonardo Bonući su bili neprelazni za napadače Holandije.

Najagiliji u finišu bio je Memfis Depaj, ali sam nije mogao previše.

Osim par sporadičnih pokušaja, nije preterano ugrozio Đanluiđija Donarumu.

Mladi čuvar mreže istakao se samo u jednoj situaciji, kada je pokušao Doni van der Bek.

Refleksom je loptu poslao u korner i sačuvao svoju mrežu.

1. Italija      2     1     1     0     2:1  4

2. Holandija 2     1     0     1     1:1  3

3. Poljska     2     1     0     1     2:2  3

4. BiH   2     0     1     1     2:3  1

U poslednjoj utakmici pred baraž protiv Srbije u oktobru, reprezentacija Norveške je do nogu potukla selekciju Severne Irske rezultatom 5:1 (3:1).

Večerašnje izdanje svakako će zabrinuti selektora “orlova” Ljubišu Tumbakovića i njegove izabranike, posebno partija Erlinga Halanda.

Mladi napadač je postigao dva pogotka, uz jednu asistenciju, a sa dva gola se istakao i Aleksandar Sorlot.

Skandinavci su poveli već u drugom minutu golom Eljunusija, a četiri minuta kasnije izjednačio je MekNer.

Međutim, već u sledećem napadu Haland je postigao fantastičan gol iz voleja.

Prelep momenat:

Već u 19. minutu bilo je 3:1, a strelac Aleksander Sorlot.

Završio je odličnu akciju i pokazao da će biti podjednako velika pretnja “orlovima”.https://streamja.com/embed/A0rdW

U drugom minutu nadoknade Haland je pokazao i dokazao klasu.

Iako je veoma korpulentan, pokazao je i da ima zavidnu brzinu, pobegao je odbrani i poslužio Sorlota kome nije bilo teško da povisi na 4:1.

Konačan rezultat postavljen je već u 58. minutu.

Strelac je bio Erling Haland koji je pokazao fantastičnu završnicu i u ovoj situaciji.https://streamja.com/embed/B4ry3

U preostalim utakmicama večeri, u A diviziji Poljska je 2:1 slavila pobedu na “Bilinom polju” protiv Bosne i Hercegovine.

Strelci za pobednički tim su bili imenjaci Kamil Glik i Kamil Grosicki, dok je za “zmajeve” gol dao Hajradinović iz penala.

U B diviziji Austrija je izgubila u Klagenfurtu od Rumunije sa 3:2, a Škoti su pobedili Češku u gostima sa 2:1.

Izrael i Slovačka su podelili bodove rezultatom 1:1, a fudbaler Partizana Bibars Natho odigrao je prvih 45 minuta u tom susretu.

U C diviziji Litvanija je savladala Albaniju u Tirani sa 1:0, a ranije danas Belorusija je najavila uspešan dan za goste pobedom u Kazahstanu od 2:1.