22. Novembra 2022.

Francuska zanijemila, pa razbila “kengure”!

Francuska je slavila u prvom meču Grupe D i izbila na prvo mesto, dok je Australija poslednja.

Ovim mečom oslabljeni “trikolori” su uspešno započeli odbrani svetske titule, a posebno su se istakli Mbape i Žiru, koji je sa dva gola došao do cifre od 51 i time sustigao legendarnog Tijerija Anrija.

U drugom kolu Grupe D Francuska 26. novembra igra sa Danskom, dok istog dana Australija ide na megdan Tunisu.

Francuska je krenula da pritiska od prvog minuta i delovalo je kao da će ovo biti utakmica u kojoj će se autsajder braniti gotovo svih 90 minuta.

Međutim, već u 9. minutu usledio je šok.

Dobra lopta za Lekija koji je sa desnog boka šalje skroz na levi, a na nju natrčava Gudvin i matira nemoćnog Lorisa!

Istovremeno se povredio Luka Ernandez, pa je Dešan morao da napravi prinudnu izmenu i ubaci njegovog brata Tea, što je, doduše, stavilo dodatni pritisak na desni bok australijske odbrane zbog izuzetne ofanzivne nastrojenosti ovog igrača.

Francuska je vratila inicijativu momentalno, ali je u 22. minutu imala i sreće, pošto je tik pored stative proleteo udarac Djuka.

Imali su “kenguri” rezultat, ali su za pet minuta potpuno potonuli.

U 27. minutu Rabio je fenomenalnom kretnjom uspeo da dospe u neometanu poziciju i iskoristi Ernandezov centaršut za 1:1.

Samo pet minuta kasnije upisao se i Žiru posle izuzetnog pasa Mbapea za Rabioa, a onda i odlične asistencije za iskusnog golgetera.

Do kraja poluvremena viđene su još dve velike situacije – prvo je Mbape promašio stopostotnu šansu, pa je Irvin pogodio stativu, te se na poluvreme otišlo sa 2:1 za aktuelnog svetskog prvaka.

U drugom poluvremenu viđeno je praktično isto ono što i u prvom, izuzev gola Australije.

Francuzi su napadali, stvarali prilike, a Mbape ih je, iako je bio odličan, promašivao.

U 68. minutu, međutim, greške nije bilo. Dembele je centrirao, a Mbape glavom smestio loptu iza Rajanovih leđa za 3:1.

Baš kao i u prvih 45 minuta, viđen je “blickrig”.

Samo tri minuta nakon trećeg gola izabranici Didijea Dešana postigli su i četvrti gol, a strelac je bio Žiru, koji je 51. golom izjednačio učinak Tijerija Anrija.

Do kraja meča bilo je još nekoliko prilika za Francusku, ali nije se previše “zapinjalo” i meč je rutinski priveden kraju.