9. Jula 2019.

Finci čekaju Zvezdu, preokret Seltika u Sarajevu, euforija na Kosovu

Fudbaleri HJK Helsinkija potencijalni su rivali Crvene zvezde u drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona.

Finski prvak je jednom nogom u narednoj rundi nakom pobede nad HB Torshavnom sa 3:0.

Revanš bi trebalo da bude formalnost za Helsinki s obzirom da je HJK dva od tri gola postigao sa igračem manje na terenu.

HJK je poveo preko Lapalainena u 21. minutu, da bi već u 31. Obilor dobio drugi žuti karton.

To nije promenilo odnos snaga na terenu, jer tri minuta pre poluvremena Ošonesi duplira prednost Helsinkija, a zalihu pred revanš na Farskim ostrvima povećava Lapalainen, drugim golom na meču u 66. minutu.

Helsinki će sa punom pažnjom pratiti revanš između Crvene zvezde i Suduve jer će se pobednici ova dva dvomeča sastati u drugom kolu kvalifikacija.

Drejper 49p, Edvards 77 – Zeka 89, Fazliju 90+3p

Seltik je očekivano slavio protiv Sarajeva 3:1, ali nije bilo lako škotima pred 25.000 “Hordi zla” na stadionu “Asim Ferhatović Hase”.

Sjajnu šansu imao je u sedmom minutu desni bek Hebibović, utrčao je iz drugog plana na dubinsku loptu i izašao pravo na Bejna, ali golman Seltika spasava škotskog velikana na „Koševu“.

Domaćin je nagrađen za hrabru igru u 29. minutu. Posle loše intervencije odbrane Seltika koja je poklonila korner, Mirko Oremuš se nakon centaršuta sjajno snalazi u gužvi u petercu gostiju, odbitak sprovodi u mrežu za euforiju i bakljadu na tribinama.

Kratko je trajala radost Sarajlija, Seltik poravnava rezultat već u 35. minutu. Majkl Džonson je izdržao napad trojice igrača u bordo dresu, a onda rasplalio po lopti sa 25 metara i postigao sjajan pogodak.

Malo je nedostajalo da Škoti pet minuta pre poluvremena stignu do potpunog preokreta. Sjajnu priliku imao je Džonston, dobio je loptu u kaznenom prostoru, ali pošto se loše snalazi sa levom nogom, morao je da šutira desnom iz neprirodnog položaja, pa je fudbal otišao preko gola.

Škoti su posle izjednačanje uspostavili potpunu kontrolu, zapretili su još nekoliko puta do poluvremena, da bi početkom drugog dela stigli i do preokreta.

Nakon loše reakcije odbrane Sarajeva prilikom izbacivanja lopte, Škoti kradu fudbal ispred kaznenog, Džonston sjajno proigrava Odsona Eduara koji sa igračem na leđima utrčava u šesnaesterac, vara još jednog defanzivca domaćeg tima i loptu prebacuje preko Kovačevića za 1:2.

Seltik je “spustio loptu” u nastavku, trošio vreme čekajući novu grešku domaćina, a dočekao je pet minuta pre kraja kada Morgan probija po desnoj strani i centrira u peterac, gde loptu uspeva da smiri Skot Sinkler, a onda je petom ubaci u mrežu.

Valur (Ice) – Maribor (Slo)

Fudbaleri šampiona takozvanog Kosova, ekipa Feronikelija iz Glogovca se vratila iz ambisa i stekla blagu prednost uoči revanša – 2:2.

Feronikeli je gubio 2:0 do 89. minuta u Velsu, Nju Sejntsi su pogocima Drejpera iz penala i Edvardsa u 77. minutu naizgled rešili dvomeč, ali su potcenili rivala.

To tim sa Kosova koristi, smanjuje preko Zeke minut pre kraja, a onda dobija penal u nadoknadi vremena koji u 93. minutu realizuje Fazljiju za sigurno oduševljenje u Glogovcu.

Do velikog gola prednosti stigla je Škendija, minimalnom pobedom u Estoniji nad Kaljuom, pogotkom Ibraimija iz penala u 80. minutu (0:1).

Astana je istim rezultatom (1:0) savladala Kluž na svom terenu, pa tim našeg reprezentativca Antonija Rukavine čeka teško gostovanje u Rumuniji.

Zaniljivo će biti i u revanšu između Ararata i AIK-a, jer je jermenski tim slavio 2:1 protiv Šveđana na svom terenu.

Uprkos porazu AIK ima dosta razloga za zadovoljstvo jer je dao gol u gostima i zaostaje samo jedan pogodak iako je od 13. minuta imao igrača manje na terenu.

Dva gola prednosti ispustio je i Didelanž koji je vodio 2:0 protiv Valete posle prvih 45 minuta u Luksemburgu.

Međutim, Maltežani se vraćaju u život sredinom drugog poluvremena pogocima Pakera i Borga – 2:2.