Iako se vremena mijenjaju, bar za velike praznike svako nastoji da ispoštuje svoju tradiciju i od zaborava sačuva ono što smo naslijedili još od predaka. Između ostalog, ta tradicija podrazumijeva i pripremu hrane.
Šta spremiti za tri dana Uskrsa? Jaja jesu najvažnija, ukrase ćemo kupiti, ali šta spremiti?
Evo prijedloga za doručak, ručak i večeru.
Prvi mrsni doručak posle posta je najvažniji
Centralno mjesto na stolu zauzima korpa sa jajima, takmičenje može da počne.
Različiti suhomesnati proizvodi poput pršute i kobasica uz bijeli sir, kačkavalj i naravno – čvarke su primarna hranljiva garnitura. Nikako bez ruske salate i proje.
Dovitljive domaćice će iskoristiti popucala jaja i napraviti rolat. Ne zaboravite na salate. Sada ih ima u izobilju.
Ručak je spreman i ceremonija može da počne
Počinje sa domaćom supom ili čorbom. Prema običajima, mijesi se Uskršnja pogača. Iz istog razloga se priprema i pečena jagnjetina.
Prasetina se odomaćila u prazničnom posluženju iako nema mnogo veze sa tradicijom. Naime, Srbi su do pojave Turaka jeli isključivo jagnjetinu, a kako im okupatori ne bi oteli svu hranu, prešli su na uzgajanje i konzumiranje svinjetine, jer Turcima vjera ne dozvoljava unos hrane od ove životinje.
Krompir uz meso je u Srbiji evergrin
Iako nuntricionisti uporno apeluju da je ova kombinacija “bomba” za organizam – džabe. Klasičan pekarski krompir ili obogaćen začinima i drugim sastojcima će zauzeti sigurnu poziciju tokom uskršnjeg posluženja. Sarmice od zelja će obogatiti svaki sto. Svježe salate i korpa sa jajima su sve vrijeme prisutni.
Poslastice su jednako važne. Sitni kolači i torte se obavezno dekorišu. Bez granica. Šarene mrvice, perlice, šlag u boji. Igrajte se kao djeca. Iskusne domaćice se ne odriču Vasine, Doboš i Rozen torte i naravno, neprikosnovene baklave.