EURO 2020 u 2021. godini: Danas počinje Evropsko prvenstvo u fudbalu - BIGportal.ba
Fudbal Sport

EURO 2020 u 2021. godini: Danas počinje Evropsko prvenstvo u fudbalu

Evropsko fudbalsko prvenstvo, posle godinu dana odlaganja zbog pandemije koronavirusa, počinje večeras u Rimu utakmicom između Italije i Turske.

Ovaj šampionat Evrope igraće se u 11 dražava, odnosno u 11 gradova, a titulu prvaka braniće selekcija Portugala koja je u finalu prošlog Evropskog prvenstva pobedila Francusku sa 1:0.

Kao i na prošlom EP, učestvovaće 24 ekipe koje će biti podeljene u šest grupa. Prve dve reprezentacije iz svake grupe, kao i četiri najbolje trećeplasirane, proći će u osminu finala.

Svakom timu će po utakmici biti dozvoljeno po pet izmena, umesto tri, a Evropska fudbalska unija je dozvolila selektorima da pozovu 26 igrača.

Titulu brani Portugalija, koja je pre pet godina u finalu savladala Francusku, u međuvremenu osvojila LIgu nacija i predvođena Kristijanom Ronaldom svakako je jedan od favorita.

Bukmejkeri procenjuj da je favorit broj 1 svetski šampion Francuska, koja ovaj put ima i Karima Benzemu, potom slede Englezi, dobrim delom zbog činjenice da su domaćini u završnici, tradicionalno Nemci i Italijani, naravno Belgijanci i iz drugog plana svetski vicešampioni Hrvati.

Srbija ni ovaj put neće učestvovati, nakon poraza u baražu protiv Škotske, čime je nastavljen loš niz dug dve decenije, pošto je srpski tim poslednji put nastupio na EURO 2000, tada pod imenom Jugoslavija.

Na Evropskom prvenstvu prvi put će se koristiti i VAR tehnologija.

EURO će se igrati u Amsterdamu, Bakuu, Budimpešti, Bukureštu, Glazgovu, Kopenhagenu, Londonu, Minhenu, Rimu, Sevilji i Sankt Peterburgu.

Španija i Nemačka su rekorderi sa po tri evropske titule, Francuska je dva puta bila prvak, a titulu šampiona Evrope osvajali su i SSSR, Italija, Čehoslovačka, Holandija, Danska, Grčka i Portugal.

Ko će biti pobednik ovog Evropskog prvenstva znaće se 11. jula uveče kada će na Vembliju biti odigrano finale.

Raspored utakmicama na Evropskom prvenstvu:

Grupa A: Italija, Švajcarska, Turska, Vels

1. kolo:

Turska – Italija (11. jun, Rim, 21.00)
Vels – Švajcarska (12. jun, Baku, 15.00)

2. kolo:

Turska – Vels (16. jun, Baku, 18.00)
Italija – Švajarska (16. jun, Rim, 21.00)

3. kolo:

Italija – Vels (20. jun, Rim, 18.00)
Švajcarska – Turska (20. jun, Baku, 18.00)

Grupa B: Belgija, Danska, Finska, Rusija

1. kolo

Danska – Finska (12. jun, Kopenhagen, 18.00)
Belgija – Rusija (12. jun, Sankt Peterburg, 21.00)

2. kolo:

Finska – Rusija (16. jun, Sankt Peterburg, 15.00)
Danska – Belgija (17. jun, Kopenhagen, 18.00)

3. kolo:

Finska – Belgija (21. jun, Sankt Peterburg, 21.00)
Rusija – Danska (21. jun, Kopenhagen, 21.00)

Grupa C: Austrija, Holandija, Severna Makedonija, Ukrajina

1. kolo:

Austrija – Severna Makedonija (13. jun, Bukurešt, 18.00)
Holandija – Ukrajina (13. jun, Amsterdam, 21.00)

2. kolo:

Ukrajina – Severna Makedonija (17. jun, Bukurešt, 15.00)
Holandija – Austrija (17. jun, Amsterdam, 21.00)

3. kolo:

Ukrajina – Austrija (21. jun, Bukurešt, 18.00)
Severna Makedonija – Holandija (21. jun, Amsterdam, 18.00)

Grupa D: Hrvatska, Češka, Engleska, Škotska

1. kolo:

Engleska – Hrvatska (13. jun, London, 15.00)
Škotska – Češka (14. jun, Glazgov, 15.00)

2. kolo:

Hrvatska – Češka (18. jun, Glazgov, 18.00)
Engleska – Škotska (18. jun, London, 21.00)

3. kolo:

Češka – Engleska (22. jun, London, 21.00)
Hrvatska – Škotska (22. jun, Glazgov, 21.00)

Grupa E: Poljska, Slovačka, Španija, Švedska

1. kolo:

Poljska – Slovačka (14. jun, Sankt Peterburg, 18.00)
Španija – Švedska (14. jun, Sevilja, 21.00)

2. kolo:

Švedska – Slovačka (18. jun, Sankt Peterburg, 15.00)
Španija – Poljska (19. jun, Sevilja, 21.00)

3. kolo:

Švedska – Poljska (23. jun, Sankt Peterburg, 18.00)
Slovačka – Španija (23. jun, Sevilja, 18.00)

Grupa F: Francuska, Nemačka, Mađarska, Portugal

1. kolo:

Mađarska – Portugal (15. jun, Budimpešta, 18.00)
Francuska – Nemačka (15. jun, Minhen, 21.00)

2. kolo:

Mađarska – Francuska (19. jun, Budimpešta, 15.00)
Portugal – Nemačka (19. jun, Minhen, 18.00)

3. kolo:

Nemačka – Mađarska (23. jun, Minhen, 21.00)
Portugal – Francuska (23. jun, Budimpešta, 21.00)

Utakmice osmine finala:

26. jun – Amsterdam (18.00) i London (21.00)
27. jun – Budimpešta (18.00) i Sevilja (21.00)
28. jun – Kopenhagen (18.00) i Bukurešt (21.00)
29. jun – London (18.00) i Glazgov (21.00)

Utakmice četvrtfinala:

2. jul – Sankt Peterburg (18.00) i Minhen (21.00)
3. jul – Baku (18.00) i Rim (21.00)

Utakmice polufinala:

6. i 7. jul – London (21.00)

Finale:

11. jul – London (21.00)

Danas objavljeno

“Zauvijek ću pamtiti pobjedu protiv Đokovića”

Vanja A

Prije tačno 6 godina, debitovao je Jokić VIDEO

Vanja A

“Igrati protiv Janisa je s*anje – četvorica ga čuvaju i ne mogu mu ništa”

Vanja A

Ostavite komentar