18. Novembra 2019.

Englezi vrijeđali Srbe u Prištini: Da li će ih UEFA kazniti?

Big Portal

Englezi su gostovali u nedelju u Prištini gde su igrali protiv takozvanog Kosova, a njihovi navijači su pevali uvredljive pesme na račun Srba.

Jedan od normalnih navijača je to snimio i postavio pitanje da li će sada UEFA da kazni Englesku zabranom dolaska navijača na utakmicu, kao što je to bio slučaj upravo sa Srbijom.

Međutim, Sem Strit je postavio još bitnije pitanje. Da li se rasizmom nazivaju samo uvredljiva skandiranja navijača iz istočne Evrope?

“Srbi su kopilad gde god da se nađu”, 
pevaju Englezi pod vođstvom jednog zemljaka, dok pored njega čovek pokazuje simbol albanskog orla.

https://twitter.com/samstreetwrites/status/1196177628908150784

Stritova objava je izazvala burnu raspravu, dobio je i reči podrške ali je bilo i negodovanja. Jedan od komentatora mu je “objasnio” da “ne bi trebalo preterivati i praviti senzacionalizam gde mu nije mesto, jer nikakvog rasizma nije bilo, već uobičajene pesme u kojoj se umesto Srbija koriste i imena klubova ili drugih reprezentacija”.

“A to se radi uz ovu gestikulaciju orla? Pa, da su Englezi otišli u Moskvu, popili nekoliko pića sa Rusima, podigli zastavu Ruske Imperije i fotografije Putina i zapevali ‘Ukrajinci su razbijeni gde god da se nađu’, da li bi i to bilo samo o fudbalu?”, replicirao je ogorčeni Strit.

Meč na stadionu “Fadilj Vokri” i ubedljiva pobeda Engleske (4:0) su ostali u senci oduševljenja Albanaca dolaskom gostiju sa Ostrva.

“Dobrodošli i poštovanje”
 pisalo je na bilbortima širom Prištinem dok su Albanci Engleze nazivali “braćom” i nosili njihove zastave.

https://twitter.com/philmcnulty/status/1195975570116554752

Engleski tabloid “San” prenosi da su kosovski fudbalski navijači “uložili velike napore da učine da se engleski igrači osećaju dobrodošlo”.

Kako piše, “povrh svega toga, kosovski tim je pustio englesku reprezentaciju da odsedne u njihovom omiljenom hotelu i prebacio se u drugi”.

“Gardijan” navodi da na Kosovu “nikada nije zaboravljena uloga Velike Britanije u okočanju brutalne borbe sa srpskim snagama”.

Kako pišu “zbog toga su ulice nazvane po Toniju Bleru i Robinu Kuku, koji su bili ključni u kreiranju politike koja je dovela do toga da NATO prisili Beograd na povlačenje trupa sa Kosova, i zato je šačica dece dobila poznato ime Toni Bler”.

“Godine 1999. utakmica sa engleskim vojnicima dala je znak mladim Kosovarima da mogu da gledaju napred u budućnost. Danas Engleska igra u Prištini”,
 poručili su Albanci.

https://twitter.com/EnglidsAway/status/1196051151717842946


Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare