22. Juna 2021.

Englezi bez kalkulacija, Hrvati pobjedom protiv Škotske do osmine finala

Gol vredan trijumfa na kultnom Vembliju postigao je Rahim Sterling u 12. minutu.

Krilni napadač Mančester sitija je drugi pogodak na turniru postigao tako što je sačekao na drugoj stativi centaršut Džeka Griliša i glavom matirao tvrde i uporne Čehe.

Time je “Gordi Albion” izbegao kalkulacije i završio na prvom mestu grupe i tako izabrao teži put u osmini finala, odnosno ići će preko drugopasiranog iz “grupe smrti” u kojoj su Francuska, Nemačka i Portugal.

Klasik nas čeka, baš u Londonu!

Pre toga je Sterling pogodio stativu, a posle je bilo samo puko odrađivanje posla.

Tim Gereta Sautgejta nije hteo da gleda u tuđe dvoriše, nije želeo da čuje za rezultat iz Glazova između Hrvatske i Škotske, niti da prepusti Česima eventualnim remijem prvo mesto grupe.

Sigurnom igrom, bez puno problema Englezi su otišli u nokaut fazu, ali neće menjati prebivalište.

London im se pokazao kao siguran teren, uzeli su sedam bodova i puni samopouzdanja čekaju mečeve odluke.

Engeska namerava da ide do same završnice.

Fudbalska reprezentacija Hrvatske obezbedila je plasman u osminu finala Evropskog prvenstva, nakon pobede nad Škotskom u Glazgovu (3:1).

Izabranici Zlatka Dalića su pred poslednju rundu imali samo jedan osvojeni bod i imperativ pobede u duelu sa Ostrvljanima.

Do nje su i stigli, zahvaljujući kapitenu Luki Modriću, ali i Ivanu Perišiću. Obojica su zabeležili po gol i asistenciju.

Grupa D, 3. kolo:
Hrvatska – Škotska 3:1 (1:1)
Vlašić 17, Modrić 62, Perišić 78 – Mekgregor 42Stadion: Hempden park (Glazgov)
Sudija: Fernando Rapalini (Argentina)

Pre njih dvojice, u strelce su se upisali Vlašić sa jedne, odnosno Mekgregor sa druge strane.

U drugom meču grupe Engleska nije želela da kalkuliše. Gordi Albion je slavio protiv Češke 1:0, golom Rahima Sterlinga.

Engleska je tako osigurala prvo mesto, a u nokaut fazi će igrati sa nekim iz grupe smrti (Francuska, Portugal, Nemačka).

Hrvati su završili kao drugi i u narednoj fazi ih čeka drugoplasirana ekipa iz grupe E (Španija, Poljska, Slovačka, Švedska), dok će Česi, kao trećeplasirani, svog rivala saznati naknadno.

Škoti su od samog starta meča pokušali da borbom, presingom i trčanjem nadomeste fudbalski kvalitet.

Nakon uvodnih minuta i naizmeničnih napada obe ekipe, Hrvatska je stigla do vođstva u 17. minutu.

Juranović je centrirao, Perišić je glavom spustio loptu, a dobar, neodbranjiv udarac levom nogom u padu uputio je Vlašić.

Usledio je period, u kojem nije bilo naročito velikih prilika, da bi domaći do izjednačenja stigli u finišu poluvremena, preko Mekgregora.

Dugo su kružili oko šesnaesterca Dalićevog tima, Roberston je centrirao, Vida loše raščistio, a Mekgregor sa ivice kaznenog prostora pogodio ugao gola Livakovića, te se pri rezultatu 1:1 otišlo na odmor.

Hrvatska je odmah u nastavku krenula po novo vođstvo, a prvu veliku šansu je propustio Perišić, nakon odlično pasa Modrića preko cele odbrane Škotske.

Upravo je kapiten gostiju u 62. minutu pokazao svoje majstorstvo, kada je spoljnim delom stopala pogodio gornji ugao gola, koji čuva Maršal.

Usledili su napadi Škotske, ne preterano organizovani, a tačku na ovaj susret stavio je Perišić, lepim golom posle kornera Modrića. Napadač gostiju je glavom loptu poslao u mrežu