4. Februara 2022.

Egipat poslije penala do finala Kupa afričkih nacija

Egipćani su bili bolji od Kameruna i to posle boljeg izvođenja penala, 3:1 (0:0, 0:0).

Posle 90 minuta i dva produžetka od 15 minuta nije bilo golova, a onda je junak meča postao golman Egipta Gabasaki, koji je odbranio dva penala, i tako doneo svom timu meč za kontinentalnu titulu.

Gabasaki je odbranio udarce Harolda Mukudija i Džejmsa Silikija, dok je Klinton N'Đie bio jako neprecizan u četvrtoj seriji.

Golove za Egipat sa penala postigli su Zizo, Mohamed Abdelmonem i Mohanad Lašen, dok je jedini gol za Kamerun postigao Vinsent Abubakar.

Kamerun je u 18. minutu imao priliku, Ngadeu je pogodio stativu.

Isti igrač je u 20. minutu bio u novoj šansi, ali je bio neprecizan posle odbitka u kaznenom prostoru.

Ni u 32. minutu nije imao sreće kada mu je golman Egipta Gabasaki sjajno odbranio udarac koji je išao pod prečku.

Egipat je prvu priliku imao u 56. minutu kada je Mohamed Salah izbio pred golmana, ali je Andre Onana odlično reagovao, i stigao do lopte pre njega.

Novu veliku priliku, Kamerun je imao u 70. minutu kada je Karl Toko Ekambi šutirao sa distance i pogodio levu stativu.

Selektor Egipta Karlos Keiroš je žestoko prigovorio sudiji u poslednjem minutu regularnog toga i arbitar mu je pokazao drugi žuti karton i udaljio ga sa klupe.

Jedinu pravu priliku u pdoružetku imao je Egipat i to preko Salaha u 108. minutu, ali je njegov udarac sa ivice kaznenog prostora za malo bio neprecizan.

Kako nije bilo promene do kraja, putnika za finale morali su da reše penali.

Egipat će u finalu igrati protiv Senegala koji je dan ranije pobedio Burkinu Faso sa 3:1.