24. Oktobra 2019.

Efes “pregazio” Real, Miciću 12 poena, Himki lako sa Bajernom, četvrti poraz Valensije

Anadolu Efes je protekle sezone na krilima Vasilija Micića i Šejna Larkina igrala sjajno u Evroligi, čak su igrali i na fajnal foru.

Ove sezone su nastavili tamo gde su stali, u prva četiri kola imaju 3 pobede i 1 poraz, a ova poslednja će im sigurno mnogo značiti za samopouzdanje, pošto je ipak pao veliki Real iz Madrida.

Utakmica je počela sjajno po Real Madrid, koji je za svega tri minuta napravio seriju od 9:0, ali je problem bio u tome što su do kraja prvog perioda postigli još samo dva poena i to sredinom četvrtine.

Buboa i Micić su preuzeli odgovornost kada je to Efesu nedostajalo i kontra serijom su stigli do 15 poena, u nastavku je Real zaigrao mnogo bolje, preuzeo inicijativu i najviše zahvaljujući Serhiju Ljulju i Džordanu Mikiju, pa je Real na poluvremenu vodio sa 31:29.

“Razgoropadili” su se izabranici Ergina Atamana u nastavku, postigli su skoro 50 poena za dve četvrtine i u potpunosti porazili ekipu Real Madrida. Efes se rastrčao, a Real je napravio samo tri lične greške i jednostavno uradio premalo kako bi usporio sjajnu ekipu Anadolu Efesa.

U poslednoj četvrtini, Real je pogodio tek 4 šuta od 16 upućenih ka košu Efesa, a domaćin je igrao sjajnu odbranu i nije dozvolio Realu nijedno slobodno bacanje.

Brajan Danston i Krunoslav Simon su se istakli sa po 17 postignutih poena uz 9 odnosno 8 skokova, 13 je dodao Kris Singlton, a 12 Vasilije Micić. U ekipi Reala, Serhio Ljulj je predvodio tim sa 14 poena, a po 10 imali su Gabrijel Dek i Džordan Miki, koji je uhvatio i 8 skokova.

Ruski Himki je bez većih problema savladao Bajern rezultatom 87:74 i tako upisao treću pobedu u elitnom evropskom klupskom takmičenju.

Himki već godinama dolazi u Evroligu sa visokim ciljevima, ali nekako uvek ostanu kratkih rukava, a čak im se dešavalo i u prvom delu sezone da ostanu bez šansi.

Ove godine je situacija nešto drugačija, Himki posle 4 odigrana kola ima 3 pobede i 1 poraz, a poslednja pobeda je došla protiv sjajne ekipe minhenskog Bajerna.

Bajernu nije mnogo pomogla ni odlična rola nekadašnjeg NBA asa, Grega Monroa, koji je susret okončao sa 18 poena, 5 skokova, 4 asistencije, ali i čak 7 izgubljenih lopti, što je u evropskoj košarci nezamislivo za jednog centra.

Sa druge strane, gledali smo izuzetno dobro raspoloženog Alekseja Šveda. Sjajni ruski skorer je utakmicu završio sa 19 postignutih poena, uz 5 skokova i 9 asistencija, ali i 5 izgubljenih lopti.

Bajern je bio u egalu samo u prvoj četvrtini, koju su dobili rezultatom 19:17, a onda slede odlični minuti Himkija i sa 60% šuta iz igre prelamaju drugu deonicu u svoju korist, da bi u trećoj promašili samo jedan šut za tri poena što im je donelo visoku prednost, koja je samo održavana u poslednjoj četvrtini.

Košarkaši Valensije doživeli su i četvrti uzastopni poraz u ovogodišnjem izdanju Evrolige, pa su samim tim poslednjeplasirana ekipa elitnog klupskog košarkaškog takmičenja.

Iako su Lojd (17 poena), Dubljević (15 poena, 7 skokova) i San Emeterio (15 poena, 5 skokova) bili dobro raspoloženi, ostatak ekipe je zakazao dok Vanja Marinković nije dobio priliku u Menori.

Makabi je jednostavno bio bolji tim, dobili su 3 od 4 četvrtine i prikazali fantastičnu igru u odbrani dozvolivši Valensiji 16 koševa iz igre i to iz 57 pokušaja. Sin nekadašnjeg igrača Zvezde, Zufera Avdije – Deni, imao je svoj prvi start u Evroligi i doprineo novoj pobedi sa 6 poena i 3 skoka.

Skoti Vilbekin je postigao 14 poena i skorerski predvodio Makabi, ispratili su ga Otelo Hanter, Omri Kaspi i Nejt Volters.

Košarkaši Panatinaikosa savladalis u Zenit u Sankt Peterburgu rezultatom 89:79 u 4. kolu Evrolige.

Panatinaikos je u prvom kolu pobedio Crvenu zvezdu, pa u naredna dva meča izgubio od Asvela i milanske Olimpije, da bi u 4. rundi upisali trijumf nad Zenitom.

Pred oko 4.000 navijača u Sibur Areni u Rusiji, Panatinaikos je ubacio oko 89 poena zahvaljujući novoj sjajnoj partiji Džimera Fredeta koji je ubacio 22 poena, ali i Nika Kalatesa sa 8 poena i 15 asistencija.

Prva četvrtina je bila veoma efikasna, viđeno je čak 42 poena, ali je PAO imao 2 poena prednosti pred nastavak u kom su obe ekipe postigle po 18 poena i sa sitnom prednošću Panatinaikosa se otišlo na “veliki odmor”.

U trećem kvartalu, solidno je odigrao Zenit, ali je PAO uspeo da napravi manju razliku, a u poslednjih 10 minuta i potpuno da potuče ruskog predstavnika za ostvarenu pobedu broj dva.

Pored pomenutih Fredeta i Kalatesa, istakli su se Dešon Tomas sa 17 poena, kao i Vili Džejkob sa 14. U redovima Zenita, videli smo 16 poena Mateuša Ponitke, 15 Albisija i po 12 Gustava Ajona i Vila Tomasa