17. Novembra 2019.

Drama u finalu Završnog ATP turnira u Londonu: Cicipas bolji od Tima u tri seta

On je u meču koje je trajalo dva sata i 36 minuta posle velike borbe i sjajnog tenisa pobedio Austrijanca Dominika Tima sa 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4).

Cicipas je pre toga u polufinalu pobedio iskusnog Rodžera Federera, takođe u dva seta, 6:3, 6:4.

Ovo je bio sedmi put kako se sastaju Tim i Cicipas, a Austrijanac u pobedama sada vodi sa 4:3.

Ono što su svi želeli, to su i dobili – fantastično uzbudljivo finale, veliku borbu dvojice sjajnih tenisera iz koje je Grk na kraju izašao pobednik kao legenradni mitski junak Ahil.

Možda se na startu meča činilo da će posle “strele u petu” i početnog seta koji je dobio Tim, biti junak grčke tragedije, ali on tako nije mislio – brzo je našao način da se uspravi, dobije set i potom posle velike drame prelomi i taj-brejk trećeg seta i stigne do trećeg pehara u sezoni.

Prvi set je bio prilično izjednačen, briljirali su i jedan i drugi sjajnim udarcima iz jednoručnog bekhenda, ali je Tim bio taj koji je prvi morao da spašava brejk loptu i to u četvrtom gemu.

Uspeo je, da bi potom u sedmom gemu propustio dve prilike. Cicipas je isto tako uradio u narednom gemu (4:4), da bi potom posle naredna četiri gema ušli u taj brejk.

Poveo je Tim sa 3:0, pa je vodio sa 5:2, ali je Cicipas uspeo da izjednači na 5:5. Na 6:6, Cicipas je promašio iz bekhenda, a onda je Austrijanac servis vinerom rešio pervi set dobivši taj-brejk sa 8:6.

Činilo se da će Tim iskoristiti momentum, ali nije bilo tako. Cicipas se trgnuo, furiozno je započeo drugi set sa dva brejka i tu nije bilo povratka.

Poveo je sa 4:0, Tim je bio i velikom zaostatku i logično je da je Grk uspeo da izdrži i izjednači na 1:1.

U poslednjem setu, Cicipas nije iskoristio brejk šansu u početnom gemu, ali onda je uspeo da oduzme servis protivniku u trećem gemi i potom potvrdi brejk (3:1).

Uporni Tim se nije dao, vratio je brejk i izjednačio na 3:3.

Finiš je bio prava drama, igrali su gem za gem i logično je bilo što su ponovo stigli do taj-brejka.

Za razliku od prethodnog, sada je Cicipas stekao prednost, poveo je sa 4:1, ali je Tim uspeo da uzvrati i stigne do 4:4.

Nedostajalo mu je snage i koncentracije u finišu, usledila je mini serija Cicipasa od tri poena za kraj i veliku titulu u O2 Areni.

Veliki pehar primio je iz ruku šampiona ovog takmičenja iz 1989. i bivšeg broja jedan, Stefana Edberga.

Cicipas je osvojio 1.300 ATP poena i godinu završava kao šesti, Dok je Tim sa 800 poena napredovao i sada je četvrti.

Cicipasu je pripao i ček od 2,656 miliona dolara, dok je Tim dobio 1.3 miliona zelenih novčanica.