Dortmund prokockao prednost, PSŽ u četvrtfinalu, spektakl na “Enfildu, Atletiko eliminisao Liverpul!

Pari Sen Žermen – Borusija Dortmund 2:0 (2:0)
(Nejmar 28, Bernat 45+1)Stadion: “Park prinčeva” (Pariz)
Sudija: Entoni Tejlor (Engleska)
Gledalaca: /

PSŽ je na svom “Parku prinčeva” savladao Borusiju rezultatom 2:0.

Parižani su time nadoknadili zaostatak od 2:1 iz prvog meča odigranog u Nemačkoj i plasirali se u narednu fazu.

Meč je odigran pred praznim tribinama zbog pandemije koronavirusa, a pored dobrog navijanja u Parizu je nedostajao i dobar fudbal.

Pored dva gola, oba postignuta u prvom poluvremenu, ljubitelji fudbala su imali malo toga lepo za videti, pogotovo u drugih 45 minuta.

Šampion Francuske je prvi pokazao inicijativu, što se i očekivalo zbog rezultata prvog meča, ali nije uspevao da stvori ozbiljnije šanse.

Parižani su napadali, nisu dopuštali Borusiji da dođe do lopte, ali nisu oni imali prvu priliku, već Sančo u 18. minutu.

Dortmund je u narednih par minuta imao još jednu priliku, a onda je usledila opsada gola od strane PSŽ-a.

Prvo je u 25. minutu Birki skinuo “zicer” Kavaniju, koji je imao čistu situaciju jedan na jedan, ali je samo tri minuta kasnije domaćin došao u vođstvo.

Fenomenalni Anhel di Marija je centrirao iz kornera, a cela odbrana “milionera” je zaboravila na Nejmara, koji se “poklonio” pred Burkijem i glavom smestio loptu iza njegovih leđa.

Posle primljenog gola Dortmund se “probudio”, ali nije bio previše konkretan.

Nije viđena nijedna ozbijlna prilika sve do prvog minuta sudijske nadoknade, kada je Di Marija obezbedio još jednu dobru akciju svojoj ekipi.

On je proigrao Sarabiju, a posle njegovog centaršuta loptu je zakačio Bernat, koji ju je skrenuo pored Birkija i duplirao prednost svoje ekipe, za kraj prvog poluvremena.

Prvi priliku u drugom poluvremenu imao je Di Marija, koji je u 54. minutu fenomelano šutirao, ali je golman Dortmunda bio na visini zadatka.

Od tog trenutka PSŽ se nije ni trudio da napadne, tek ponekad kontranapadima koje je “morao” da povuče, a lopta je maltene konstantno bila u nogama gostiju.

I pored toga, do kraja utakmice nije viđena praktično nijedna ozbiljna šansa.

U jednom navratu je šutirao Brant blizu leve stative gola Kejlora Navasa, bilo je još par bezopasnih šuteva sa distance, ali ništa što je moglo da zainteresuje navijače kraj “malih ekrana”.

U samoj završnici meča došlo je do prepirke igrača obe ekipe, a epilog je bio žuti karton za Nejmara, Markinjosa i Di Mariju (koji propušta naredni meč), kao i sukcesivni žuti kartoni za Emrea Džana, koji je odgurnuo Nejmara sa obe ruke na travu i zaslužio isključenje.

To je bilo sve što je viđeno na “Parku prinčeva”, pa je PSŽ prošao u četvrtfinale.

Fudbaleri Atletiko Madrida plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona, eliminisavši Liverpul, posle pobede na Enfildu u revanšu sa 3:2.

Liga šampiona, 1/8 finala:Liverpul – Atletiko Madrid
sudija: Dani Makeli (Holandija)
stadion: Enfild
gledalaca: /

Jorgandžije su i u prvom meču bili bolji od izabranika Jirgena Klopta (1:0), a apsolutni heroj u drugoj utakmici bio je rezervista Markos Ljorente, koji je postigao dva gola na terenu aktuelnog šampiona Evrope.

Delovalo je nakon pogodaka Đorđina Vajnalduma i Roberta Firmina da prednost Madriđana iz prve utakmice neće biti dovoljna, ali tada je na scenu stupio sjajni 25-godišnji veznjak.

Prvo je u 97. minutu iskoristio katastrofalnu grešku Adrijana, da bi u nadoknadi prvog produžetka postigao još jedan gol i tako u potpunosti slomio Liverpul.

U poslednjem minutu drugog produžetka tačnu na utakmicu stavio je Morata.

Četvrtfinale je na programu 7/8. i 14/15. aprila, a žreb za sve preostale runde je 20. marta.

Kao što se i očekivalo, domaći su bili ti koji su krenuli od samog starta agresivno. Ipak, prvi je zapretio Atletiko i to već u 14. sekundi preko Dijega Koste, koji je šutirao pored Adrijanovog gola.

Nije mnogo trebalo Redsima da uzvrate, a svoj šut su oprobali Đorđino Vajnaldum i Mohamed Salah.

Na najbolju priliku se čekalo do 14. minuta, kada je Okslejd-Čemberlen šutirao iskosa, ali Oblak je sigurno intervenisao.

Usledio je period igre u kojoj su napadi Liverpula utihnuli, ali samo nakratko. U završnih deset minuta prvog dela Oblak je ponovo morao da „zasuče rukave“ i dobro da se namuči.

Gostima nije pomogao ni sjajni Slovenac u 43. minutu, kada je Salah lepo proigrao Okslejd-Čemberlena, a ovaj još boljim centaršutom pronašao Vajnalduma u srcu šesnaesterca.

Holanđanin je dobro skočio i loptu glavom poslao u ugao Oblakovog gola, 1:0.

Gde su stali u prvom, domaći su nastavili u drugom poluvremenu.

Najviše je pretio agilni Aleks Okslej-Čemberlen, a najbolju priliku propustio je Endi Robertson u 67. minutu, kada je nakon gužve u kaznenom prostoru gostiju, pogodio prečku.

Diego Simeone je na samom startu Ii poluvremena izveo iz igre Kostu, što je značilo da mu je odbrana sopstvenog gola prioritet.

U završnici Redsi su nastavili sa napadima, ali je u poslednjim trenucima čitav stadion na trenutak zanemeo kada je Atletiko postigao gol. Ipak, opravdano je poništen zbog ofsajda.

Usledili su produžeci i prava “ludnica”. Već u 94. minutu Firmino uspeva da duplira vođstvo svoje ekipe. Vajnaldum je centrirao, napadač crvenih glavom šutirao i pogodio stativu… Ipak, lopta mu se odbija pravo na nogu, tako da mu nije bilo previše teško da postigne gol.

Ratnici Dijega Simeonea nisu želeli da podignu belu zastavicu i samo tri minuta kasnije dočekali su kiks golmana Adrijana.

Loše je ispucao loptu Španac, lopta je stigla do Žoaa Feliksa, koji pronalazi Markos Ljorentea i to je 2:1.

Imali su Madriđani u tom trenutku rezultat koji ih vodi u narednu rundu, ali nisu želeli da se zadovolje time.

U poslednjem minutu prvog produžetka polukontru su istrčali Morata i Ljorente, a odlični vezista još jednim, odmerenim udarcem uspeva da matira Adrijana i prakitčno reši ovaj dvomeč.

U drugom produžetku Klop je promenama pokušao da probudi svoju ekipu, ali u tome nije uspeo.

Liverpul je jalovo i bezidejno napadao, što je u poslednjem minutu igre iskoristio Morata za konačnih 3:2.