- Tužbe ćemo podnijeti u Nišu, Vranju, Kragujevcu, Beogradu i Novom Sadu – rekao je Aleksić za beogradske Večernje novosti.
Aleksić je rekao da je ovog vikenda italijanski advokat Anđelo Fjore Tartalja došao u Niš da mu pomogne da finalizuju tužbe protiv članica Alijanse zbog ugrožavanja zdravlja i života ljudi i životne sredine za vrijeme bombardovanja 1999. godine.
On je naveo da su tužitelji nekadašnji rezervisti, ofFiciri, policajci na dužnosti na Kosovu i Metohiji i civili.
- Svi su oboqeli od karcinoma, a za vrijeme NATO bombardovanja bili su na Kosovu i Metohiji ili u Vranju. Izabrali smo slučajeve koji su identični onima koje je kolega Tartalja u Italiji dobio /na sudu/ – rekao je Aleksić.
Tartalja je pred italijanskim pravosuđem dobio više od 170 presuda u korist vojnika iz mirovnih misija na teritoriji bivše Јugoslavije, koji su oboljeli od kancera, a utvrđeno je da postoji veza između njihovog obolijevanja i boravka na bombardovanoj teritoriji.
Uz pilot tužbe biće dostavljeni i medicinski dokazi da je uzročnik bolesti osiromašeni uranijum.
Aleksić je pojasnio da je Tartalja uspio da dokaže prisustvo teških metala kod oboljelih, u čemu su mu pomogla vještačenja Univerzitetske klinike “La sapijenca” u Rimu, Instituta za nanotehnologije u Milanu i Univerzitet u Torinu.
Aleksić je najavio da će u ovim slučajevima biti angažovani italijanski onkolozi koji su već vještačili za italijanske vojnike.
On je napomenuo da su se za srpsko pravosuđe opredijelili zbog velikih parničnih troškova u inostranstvu, ali i zbog mogućnosti da se strani sudovi oglase nenadležnim jer tužitelji nisu njihovi državljani.
- Mi imamo zajednički usud: građani Srbije su bombardovani i umiru od posledica tog čina, a isto važi i za italijanske vojnike koji su bili u misijama u inostranstvu, gde su korišćene bombe sa osiromašenim uranijumom, kao što su BiH i Kosovo. To je bio razlog da sa kolegom Aleksićem započnemo pravosudnu bitku – rekao je Tartalja.
Parlamentarna Komisija za istragu posljedica NATO bombardovanja po zdravlje građana Srbije, formirana 2018. godine, prema riječima predsjednika Darka Laketića, privodi kraju završni izvještaj i predstaviće ga za mjesec dana, a dalji potezi će zavistiti od države, jer se tu završava posao Komisije.