28. Augusta 2019.

Dinamo sedmi put izborio Ligu šampiona

Rozenborg je poveo golom Akintole u 11. minutu, gol za Dinamo vrijedan Lige šampiona zabio je Amer Gojak u 71.

Dinamo u Norveškoj nije odigrao dobru utakmicu. Rozenborg je bio puno bolji i opasniji protivnik, posebno u prvih 45 minuta kad je Dominik Livaković bio na streljani, a obrana hrvatskog prvaka često je panično branila napade domaćih.

Norvežani su poveli već u 11. minutu golom Davida Akintole koji je zabio odbijanac nakon što je Dominik Livaković obranio udarac Aleksandera Soderlunda. Niko od dinamovaca nije bio na odbijenoj lopti pa je Akintola s tri metra imao lagan zadatak.

Rozenborg je tada dobio krila. Napadali su Norvežani, tražili su gol, a posebno je nezgodan bio Samuel koji je po lijevoj Dinamovoj strani uništavao Stojanovića i stvarao paniku pred vratima Livakovića.

Najbolju šansu Rosenborg je imao u 44. minutu kad je Dilaver nesmotreno napravio faul u opasnoj zoni, a Vegar Hedenstad je iz slobodnog udarca s nekih 23, 24 metra pogodio stativu,

U nastavku susreta gledali smo istu sliku. Rozenborg je napadao, tražio je gol, ali nekih šansi nije bilo, a onda se sve promijenilo. Bjelica je u 67. minuti izvadio neprimjetnog Hajrovića i uveo je Gojaka, a ovaj mu se odužio na spektakularan način. Samo četiri minute nakon što je ušao u igru lijevom nogom je s 18 metara pogodio same rašlje Hansena.

Taj gol je bio početak kraja Rosenborga jer je i Norvežanima bilo jasno da ne mogu zabiti tri gola do kraja.

Zanimljivo, Dinamo na gostovanjima u kvalifikacijama za evropske kupove nije izgubio već osam godina, odnosno od gostovanja kod Malmea. Čak 23 utakmice “Modri” nisu pognute glave napustili gostujući teren.

Dinamo je tako sedmi put u istoriji izborio nastup u takmičenju po grupama Lige šampiona. U dosadašnjih šest nastupa niti jednom nije prošao dalje, a u 36 odigranih utakmica ostvario je četiri pobjede, pet remija i 27 poraza uz 22:82 razliku pogodaka.