9. Februara 2020.

“Dijalog će biti nastavljen nakon ozbiljnog resetovanja procesa”

Big Portal

Veber je rekao da veruje da će dijalog Beograda i Prištine biti nastavljen kad dođe do “ozbiljnog resetovanja procesa” i njegovog vraćanja prvobitnim principima iz perioda od 2012. do 2014. godine.

U intervjuu za Kosovo onlajn, on je dodao da to znači da treba da bude zaboravljen pristup bivše šefice diplomatije Federike Mogerini da je “svaki dogovor dobar dogovor“, koji dopušta opasan povratak etnoteritorijalnog koncepta iz ratnih devedesetih godina.

Veber je rekao da, međutim, ne očekuje obnovu pregovora pre održavanja parlamentarnih izbora u Srbiji.

On je ocenio da i dalje ključ rešavanja dijaloga leži u rukama EU, i pored njenog nejedinstva, dok SAD mogu da “igraju potpornu ulogu, pod uslovom da prihvate da budu timski igrač”, jer će u suprotnom ostati na marginama procesa.

Veber je takođe ocenio da pristup specijalnog američkog izaslanika Ričarda Grenela da se u prvi plan istakne ekonomski interes, a politički potisne, ne može da pomiri sukobljene strane.

“Statusni konflikt između Kosova i Srbije je političke naravi, ekonomija je tu zavisni, a ne nezavisni faktor. Na tom razumevanju počiva politički dijalog, vođen od strane EU, koji je zato ostvario značajne, prvobitne rezultate posle potpisivanja aprilskog sporazuma 2013. godine. A bilateralni sporovi i ekonomska pitanja će jedino moći da budu rešavani u okviru sveobuhvatnog sporazuma”, rekao je Veber.

On je takođe ocenio da ne veruje da najavljena tužba kosovskog premijera Aljbina Kurtija protiv Srbije za genocid može da ima uspeh, i podsetio da je Haški tribunal za ratne zločine samo u slučaju Srebrenice prihvatio kategorizaciju masovnog zločina kao genocida.

Prema njegovim rečima, eventualne optužnice Specijalnog suda za zločine OVK na Kosovu ne mogu sada da izazovu političku krizu u Prištini, jer se one, ako dođe do njih, ne tiču novih stranaka na vlasti.

Veber je u intervjuu za Kosovo onlajn rekao i da Rusiji nije u interesu da dođe do sveobuhvatnog sporazuma između Srbije i Kosova koji bi vodio “do pune normalizacije bilateralnih odnosa i trajnog mira i do toga da kosovski Srbi konačno prestanu da žive u sivoj zoni između dve države.

On je ocenio da Rusiji najviše koristi nerešeni konflikti i nestabilnost u komšiluku EU, što će se, kako je rekao, “jasno videti čim bude potpisan konačni sporazum”.

Izvor: Tanjug

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare