10. Novembra 2020.

Decenija nadmoći Novaka Đokovića

Nije mali broj onih koji smatraju da će Novak rekord i oboriti, a možda je mogao to već i da učini – bio je đavolski blizu i 2016. i 2019. godine.

Dve od šest godina koje je Novak završio na mestu broj jedan spadaju među najbolje sezone u istoriji tenisa. Nikada ne škodi podsetiti se tih zlatnih trenutaka – zato su spremni posebni tekstovi o 2011. godine, kada je Novak najavio svoju vladavinu, i 2015. godini u kojoj na samo jednom turniru nije stigao do finala i u kojoj je opet osvojio tri Gren slem titule.

Najupečatljiviji trenutak te godine došao je već na početku – pet setova u polufinalu Australijan opena sa Endijem Marijem, a onda i pobeda nad Nadalom u finalu u meču koji je trajao pet sati i 53 minuta.

Osvojio je Novak još pet trofeja – Majami, Rodžers kup, Peking, Šangaj i ATP finale u Londonu. Zasluženo je završio na broju jedan i, mada nesumnjivo jeste bio najbolji na svetu, za mnogo čime je Novak žalio 2012. godine – četvrto mesto na Olimpijskim igrama, poraz od Marija u finalu US opena, od Nadala u finalu Rolan Garosa i od Federera u polufinalu Vimbldona.

Imao je skor 24-10 sa rivalima iz Top 10.

Najvažnija pobeda u karijeri (2014)

Prva sezona sa Borisom Bekerom nije počela kako se Novak nadao jer je izgubio presto u svojoj tvrđavi – Australijan openu, u fantastičnom meču sa Vavrinkom u četvrtfinalu. Međutim, od Rima stvar kreće da štima, da bi u finalu Vimbldona Novak ostvario verovatno najznačajniju pobedu u svojoj karijeri. Ispustio je trijumf u četiri seta nad Federerom u finalu, ali je ipak slavio u pet.

Te godine Novak se oženio, na US open nije došao potpuno spreman i po velikoj vrućini izgubio je od sjajnog Keija Nišikorija u polufinalu. Nadal je bio opet nepremostiva prepreka u finalu Rolan Garosa uprkos tome što je Novak dobio prvi set.

Bilo je to i jedino finale koje je Đoković izgubio te godine, a u sedam je pobedio – osim Vimbldona, osvojio je Indijan Vels, Majami, Rim, Peking, Pariz i ATP finale.

Imao je skor 19-5 sa protivnicima iz Top 10.

You Tube

Sezona velikog povratka. Posle povrede lakta nije bio mali broj onih koji su otpisali Đokovića, Čung je bio bolji u osmini finala u Melburnu, a Novak je posle toga napokon otišao na hirurški zahvat.

Vratio se i kuću počeo da gradi od temelja. Nije bilo bez padova, pogotovo je bolan bio poraz od Marka Čekinata u četvrtfinalu Rolan Garosa, nikada Đoković nije bio ljući posle poraza, toliko je bio besan da je doveo u pitanje i svoj nastup na travi.

Međutim, ne samo da je igrao, nego je i osvojio Vimbldon – antologijski,dvodnevni okršaj sa Rafaelom Nadalom u polufinalu i pobeda nad Kevinom Andersonom u meču za titulu. Kada je ponovo osetio slast velikih pobeda, taj ukus bio je još slađi.Novak Đoković

Getty Images/Julian Finney

Na US openu mu se i put otvorio kao retko kada na velikim turnirima u karijeri, jedina muka bili su sparni vremenski uslovi, ali počev od trećeg kola Novak nije izgubio ni set, uključujući i finale sa Huanom Martinom del Potrom.

Uz dve Gren slem titule, Đoković je osvojio i Sinsinati prvi put u karijeri, pobedom nad Rodžerom Federerom kompletirao je Zlatni masters, u Šangaju je bio suveren, a mrlju na veliki povratak nije bacio ni poraz u poslednjem meču sezone od Aleksandera Zvereva u finalu u Londonu.

Sa suparnicima iz Top 10 Novak je imao skor 15-5.

Viša sila prekinula dominaciju (2020)

Clive Brunskill Getty Images

Đoković je sezonu počeo na neverovatan način. U kalendar je ubačen i ATP kup, a Novak je vodio Srbiju do trofeja usput savladavši i Monfisa, Šapovalova, Medvedeva i Nadala. Zatim je osvojio rekordni, osmi Australijan open trijumfom u pet setova nad Dominikom Timom u finalu, a titulu je uzeo i u Dubaiju – spasao je meč lopte u polufinalu sa Monfisom pre nego što je u finalu bio bolji od Stefanosa Cicipasa.

Delovao je Đoković nezaustavljivo, istorijski broj jedan postavljen je kao cilj, a Novak je na konferenciji za medije u Beogradu jasno rekao da želi da bude na maksimumu u Indijan Velsu i Majamiju, turnirima na kojima je tradicionalno imao uspeha, ali ne i poslednjih godina.

Međutim, sezona je prekinuta, po njenom restartu Novak i dalje pobeđuje, mada ostaje slatko-kiseli ukus. Jesu osvojena dva Mastersa, ali Vimbldon nije igran, Đoković je bio glavni favorit u Njujorku i diskvalifikovan je nesrećnom igrom slučaja i sopstvenom neopreznošću, a Rafael Nadal bio je nadmoćan u finalu Rolan Garosa.

Uprkos tome i uprkos okrnjenoj sezoni, jasno je da je Novak opet bio najbolji i da će zasluženo završiti godinu kao svetski broj jedan. Sva je prilika i da će oboriti Federerov rekord po broju sedmica na mestu broj 1 – počeo je 294. nedelju, a Federer je na 310.

Za sada Novak ima skor 8-1 ove godine sa rivalima iz Top 10, a London je prilika za uspešan kraj sezone – Đoković na završnom turniru nije slavio od 2015. godine, a eventualnom pobedom izjednačio bi se sa Rodžerom Federerom koji ima šest titula.