4. Jula 2021.

Debakl košarkaša Srbije u Beogradu, pobjeda Italije za plasman na Olimpijske igre

Finale kvalifikacionog turnira za OI
Srbija – Italija
Hala: “Aleksandar Nikolić” (Beograd)
Sudije: Giljerme Lokateli (Brazil), Joan Roso (Francuska), Martins Kozlovskis (Litvanija)

“Orlovi” su podbacili u finalu kvalifikacionog turnira u Beogradu izgubivši od Italije 102:95.

Tim Igora Kokoškova je zaostajao od početka meča protiv šuterski raspoloženog rivala.

Nervoza je obuzela “orlove” koji su samo na momente, zahvaljujući trojkama Anđušića, uspevali da preuzmu kontrolu, ali slaba odbrana i nedostatak skok-igre su onemogućili naš tim da diktira ritam.

Srbija je već u prvom poluvremenu primila 57 poena, u nastavku je zaostajala i više od 20 poena i zasluženo ostala bez vize za Tokio.

Bez povređenog Stefana Jovića u rusteru, Kokoškov je na parket izveo istu petorku kao i na startu meča sa Portorikom – Bjelica, Micić, Dobrić, Anđušić, Marjanović.

Ipak, nije krenulo kako smo želeli, naši košarkaši su isuviše lako dozvoljavali Italijanima ulazak pod obruč, a kada nisu uspevali da poentiraju pod košem, bukvalno su rešetali sa distance, šutem za tri poena.

Osim u dva navrata, kada je bilo 2:2 i 7:7, Srbija je stalno jurila rezultat u početnoj četvrtini.

Previše primljenih poena, meka igra u odbrani i posle deset minuta Italijani su imali šest poena prednosti, 22:28.

SRBIJA: Anđušić 27, Avramović 2, Bjelica 5, Davidovac, Dobrić 17, Jović, Kalinić 2, Marjanović 7, Micić 8, Milosavljević, Petrušev 22, Teodosić 5.
ITALIJA: Abas, Fontekio 21, Manion 24, Meli 5, Moraskini, Pajola 10, Polonara 22, Riki 3, Spisu, Teitori 2, Tonut 15, Vitali.

Činilo se da će naši igrači bolje početi drugu deonicu, probudio se Danilo Anđušić koji nam je mini serijom od osam poena doneo prvu prednost, 31:30.

Vodio je naš tim i sa 36:32, ali opet je lako izgubljen fokus.

Nastavila se loša igra u odbrani, Italijani su sjajno šutirali trojke, posebno preko Akile Polonare, koji je kao i Simone Fontekio postigao za poluvreme 13 poena.

Podatak koji govori sve – za poslednjih dva i po minuta druge četvrtine, primili smo pet trojki!

Nije ni čudo što je na poluvremenu bilo 45:57.

Već tada je bilo jasno da se nešto ozbiljno moralo menjati u igri, ali promena se nažalost, nije desila.

Nastavili su “azuri” da pogađaju trojke i na samom startu drugog dela kada su stigli do 45:63.

Ništa našim igračima nije uspevalo, a razlika je nastavila da se povećava u korist Italije koja je u 27. minutu imala komotnih 24 poena razlike, 49:73.

Pred kraj treće četvrtine, dve trojke Anđušića i poeni Dobrića sa linije penala smanjili su razliku na 61:77, ali je Manion trojkom za 61:80 opet utišao halu. Na kraju treće deonice bilo je 63:80.

Pokušali su “orlovi” da nadoknade minus, činilo se da će posle trojki Anđušića krenuti, ali Italijani to nisu dozvolili.

Održavali su razliku u dvocifrenom modu, Srbija je pred kraj meča uspela da smanjila razliku na svega sedam poena, ali su na kraju Italijani stigli su do pobede i cilja, plasmana na Igre u Tokiju.