Grupi južnoslovenskih jezika pripadaju jezici Srba, Slovenaca, Hrvata, Crnogoraca, Bošnjaka, Bugara, Makedonaca i nekadašnji staroslovenski jezik.
Južnoslovenski jezik Kako stoji u Gramatici, jezik Srba, zajedno sa jezikom Slovenaca, Hrvata, Crnogoraca, Bošnjaka, Bugara, Makedonaca i nekadašnjim staroslovenskim jezikom, pripada južnoj grani slovenskih jezika.
Novoštokavski standard Za osnovu srpskog standardnog jezika uzet je štokavski dijalekat, koji razlikuje dva izgovora: ekavski i ijekavski.
Veći deo Srba govori ekavski, dok se ijekavski govori na krajnjem jugozapadu Srbije, u delu Hrvatske, u Bosni i Hercegovini (Republici Srpskoj) i u Crnoj Gori.
Postoje pokušaji, ali bez pravog jezičkog utemeljenja, da se ijekavski izgovor veže za jezike Hrvata, Bošnjaka i Crnogoraca.
Najvažnije osobine novoštokavskog standarda. Četvoroakcenatski sistem, gde dugi neakcentovani vokali mogu doći samo posle akcentovanih slogova.
Vuk Stefanović Karadžić Srpski kulturni reformator, tvorac savremene srpske azbuke, književnog jezika i pravopisa.
Ćirilica Tradicionalno pismo u srpskom jeziku, u obliku koji joj je dao Vuk Karadžić. Ima 30 slova u azbučnom redosledu, poreklom iz crkvenoslovenskog, a u daljoj perspektivi iz grčkog jezika.
Kako je istakao predsednik opštine Kovačica Milan Garašević na današnjoj konfenrenciji, godinama aktivno rade na očuvanju svih maternjih jezika na toj teritoriji – slovačkog, mađarskog, rumunskog i srpskog, a saradnja i tradicija svih naroda je nešto na šta su najviše ponosni.
Posebnu pažnju, kako ističe, žele da ukažu na naivnu umetnost jer Kovačica ima veliki značaj na mapi svetskog naivnog slikarstva.
“Ponosni smo na nastojanje Srbije da u saradnji sa Slovačkom predloži da se na Uneskovoj listi nematerijalne kulturne baštine čovečanstva uvrsti naivna umetnost Slovaka iz Kovačice”, kazao je Garašević.
Direktorka Galerije naivne umetnosti Ana Žolaj Barca skrenula je pažnju na izložbu “Karavan naive” koja će biti otvorena od 24. februara do 1. marta, a potom će gostovati u Sremskoj Mitrovici, Beogradu i Banjaluci.
Centralni događaj obeležavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika biće upriličen u Hotelu Relax, kao i na platou ispred galerije “Babka”.
U bogatom kulturno-umetničkom programu učetvovaće umetnici i glumci poput Ljiljane Blagojević, Ivana Bekjareva, Lidije Vukićević i Svetislava Buleta Goncića.
Bekjarev je ukazao poštovanje i divljenje na trajanju i opstanku i pozvao sva mesta da se ugledaju na Kovačicu i njen trud i borbu za kulturu.
Blagojević je izrazila ogromno zadovoljstvo i čast što je deo tako duge tradicije koja slavi maternji jezik.
“Duhovnu vertikalu jednog naroda čini jezik i bez njega ne postojimo. Te različitosti koje opština Kovačica neguje govori o njihovoj visokoj svesti i to mesto jeste malo, ali je i veliko zbog svoje kulture”, kazala je Blagojević.