31. Januara 2020.

Da li ste se nekada zapitali zašto se jogurt označava u kilogramima, a sladoled u litrima

Big Portal

Otkuda ova razlika?

Kako nam objašnjavaju u Nacionalnoj organizaciji potrošača (NOPS), jedina razlika je u samoj gustini proizvoda.

Što je proizvod gušći, označava se u kilogramima, i obrnuto – što je ređi, odnosno tečniji, meri se u litrima.

– Jogurt je takve gustine da ne može da se meri kroz litražu, zato se stavlja oznaka od kilogram ili kilogram i po. Drugo, nije isto jedan kilogram i jedan litar. Mleko, voda, meri sekroz litražu jer su tečni. Isto tako sladoled – kažu u NOPS.

Ovakvo označavanje proizvoda je u skladu sa Uredbom o deklaraciji. Postoje naravno i tačne granice kada tečnost prelazi u gusto stanje.

Dalje, proizvođač po pravilnicima, ima pravo da označi količinu jogurta i kilogramima i litrima, jer je agregatno stanje jogurta ako uzmemo u ozbir sve proizvođače i količinu mlečne masti, ovim pravilnikom prilično nedefinisano. Tako da nije iznenađenje da negde vidite da piše litar, a negde kilogram.

Jedan kilogram jogurta teži manje od litra (980 mililitara), zato što je gustina mleka veća od vode. Jedan litar jogurta na primer težak je 1.030 grama. Pretpostavlja se da upravo zbog tih 30 grama, proizvođači imaju interes da tečnost kao što je jogurt izražavaju u kilogramima.

Tako na primer, pakovanje od 800 ml ima svega 360 grama sladoleda. Takođe, pakovanje sladoleda od 1.650 mililitara ima tek oko kilogram sladoleda, kada se oduzme težina pakovanja.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare