23. Decembra 2021.

Da li se vaše cipele i košulja mogu koristiti za punjenje pametnog sata i telefona? Za sada ne ali uskoro…

Big Portal

Ova institucija je saopštila da je grupa inženjera napravila najdužu fleksibilnu bateriju na svetu, dužine 140 metara. Cilj projekta je da pokaže da se materijal može napraviti do bilo koje željene dužine i koristiti u projektima 3D štampanja, na primer, kao kućište sa napajanjem za elektronske uređaje.

Rad grupe se fokusira na “vlakna kao osnovne građevne blokove tkanina i 3D štampanih objekata”, što bi moglo omogućiti stvaranje “prožimajućih višedimenzionalnih sistema napajanja”. Razlog za proizvoljno dugu fleksibilnu bateriju je taj što su potrebne za kreiranje 3D sistema napajanja. Pristup grupe se oslanja na elektro-aktivne gelove, čestice i polimere unutar zaštitne fleksibilne obloge.

fiberbattery1.gif

Baterija sa vlaknima ima demonstrirani kapacitet pražnjenja od oko 123 mAh, za koji je Tural Khudijev, jedan od glavnih autora rada, rekao da je dovoljno za punjenje pametnih satova ili telefona. Sama vlakna su debela nekoliko stotina mikrona i tanja od bilo koje druge baterije na bazi vlakana.

Istraživači tvrde da vlaknasta baterija „zadovoljava zahteve prenosivih elektronskih sistema jer se može prati u mašini, fleksibilna je, upotrebljiva pod vodom i bezbedna od požara/probijanja“.

Ključna razlika u odnosu na prethodne baterije na bazi vlakana je u tome što je nova baterija dizajnirana sa litijumom i drugim materijalima unutar vlakna koja je zaštićena spoljnim premazom, što je čini stabilnom i vodootpornom.

Hudijev kaže da bi „definitivno mogli da urade kilometarsku dužinu“ fleksibilne baterije od tkanine.

Kada ugradimo aktivne materijale unutar vlakna, to znači da osetljive komponente baterije već imaju dobro zaptivanje“, objašnjava Hudijev za MIT News.

fiberbattery2.gif

Takođe se tvrdi da ova tehnika omogućava tanje i fleksibilnije dizajne nego što je trenutno moguće i da se može tkati sa standardnom opremom za tkanje.

Takođe ima potencijal u 3D štampanju i može se koristiti za kreiranje prilagođenih ili 3D oblika, kao što su kućišta koja pružaju strukturu i izvor napajanja. Istraživači su demonstrirali igračku podmornicu umotanu u bateriju od 20 metara od vlakana, koja je pokazala kako mogu da smanje težinu uređaja i zauzvrat poboljšaju njegovu efikasnost i domet.

Druga prednost u scenarijima 3D štampanja je da, pošto je materijal baterije unutar vlakna, nema potrebe za dodatnom integracijom nakon štampanja.

Benchmark.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare