11. Oktobra 2020.

Da li asteroidi siju život po svemiru

Big Portal

Kako navodi Ejmi Sajmon iz Nasinog centra za svemirske letove „Godard“ površina asteroida Benu je zasuta „organskim materijalom koji sadrži ukljenik“. To znači da bi taj organski materijal mogao da bude nađen i kada uzorci uzeti sa asteroida slete na Zemlju, piše Raša tudej.

Po povratku sonde izvršiće se detaljna analiza u nadi da će se odgovoriti na pitanja o poreklu vode i samog života ovde na Zemlji.

„Obilje materijala koji sadrži ugljenik glavni je naučni trijumf ove misije. Sada smo optimistični da ćemo prikupiti i vratiti uzorak sa organskim materijalom – što je bio glavni cilj misije ‘Oziris Reks'“, kaže vođa istraživačkog tima, Dante Laureta.

Prisustvo ugljenikovih minerala u asteroidu sugeriše postojanje širokog hidrotermalnog sistema, koji sadrži i vodu i ugljen dioksid, i u Benuu, ali i u asteroidu od kog je nastao. Ovi nalazi bi potkrepili teoriju da asteroidi deluju kao neki oblik „sejača života“ širom svemira.

Nasa je napravila i 3D model terena Benua, koji je opisan kao „gomila krša u obliku dijamanta koja plovi svemirom“. To je omogućilo letelici na misiji „Oziris Reks“ da uoči niz grebena od pola do pola asteroida Benu, pored jasno vidljivog ispupčenja oko ekvatora i tako otkrije još više tajni o sastavu asteroida i njegovoj burnoj prošlosti.

Istraživači sada pretpostavljaju da je svemirska stena gušćeg sastava na površini, a sve poroznija prema jezgru, što objašnjava zašto dolazi do povremenih erupcija. Upravo ove erupcije su bile od pomoći u pogledu proučavanja gravitacije asteroida, jer se izbačeni sadržaj zadržavao u neposrednoj blizini mesta izbacivanja, a sve pod budnim okom Nasine sonde.

Sonda „Oziris Reks“, koja je u orbitu asteroida Benu stigla pre dve godine, treba da poleti nazad 2021. godine i donese uzorke na Zemlju do septembra 2023. godine.

Izovr. RTS

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare