7. Decembra 2022.

Čovjek koji se “zamjerio” Ronaldu

Ispod radara prošla je informacija ko će ga zameniti u startnih 11, svi su i dalje govorili samo o odluci Fernanda Santoša.

Selektor je očigledno popustio pod pritiskom javnosti da prvu zvezdu reprezentacije ne stavi u početnu postavu, prvi put na šampionatu.

Ronaldo se našao u najgorih 11 grupne faze turnira, a jedan gol, iz penala, okrenuo je i navijače ove selekcije protiv njega, koji su u anketi poznatog lista “A Bola”, jasno stavili do znanja šta misle o trenutnoj formi kapitena.

Kada je već “morao” da Kristijana prikuje za klupu, očekivano bi bilo da Santoš na teren pošalje proverenog igrača, poput Rafaela Leaa ili, pak, Andre Silvu.

Ali ne, “stari lisac” je imao pravi osećaj da u špic napada stavi mladog Gonsala Ramosa, prvotimca Benfike.

Ovaj 21-godišnjak je u dosadašnjem toku prvenstva odigrao samo devet minuta u duelu sa Urugvajom, tri protiv Gane, dok u meču sa Južnom Korejom nije ni kročio na teren.

Nagoveštaj dobre odluke Santoša stigao je već u 17. minutu, kada je Ramos poslao projektil u rašlje Jana Zomera, koji loptu nije ni video.

Samo to da je uradio na svom svojevrsnom debiju, pošto mu je ovo bio prvi start u dresu sa državnim grbom, bilo bi dovoljno.

Ipak, u nastavku meča je nastavio sa bravurama, pošto je u 51. minutu iskoristio dodavanje Dioga Daloa sa desne strane i pravovremenim utrčavanjem i šutem, savladao Zomera, ovoga puta kroz noge.

Samo četiri minuta kasnije je pokazao da i te kako ume i da asistira, pošto je Rafaela Gereira spojio sa golom, čime je potom Švajcarske bio najavljen.

Tačku na perfektan meč, Ramos je stavio u 67. minutu kada je hladnokrvno “bocnuo” Zomera, praktično se ušetao u gol rivala, te kompletirao het-trik.

U 73. minutu zasluženo mu je ukazana prilika da dobije ovacije na “Lusail” stadionu, ali njih i nije bilo baš naročito, zasenio ga je Ronaldo, koji je upravo tada ulazio u igru.

Prosečan gledalac sigurno je bio u čudu, pitao se: “Ko je ovaj mali?”, opravdano, pošto i veći poznavaoci fudbala nisu mogli da naslute ovakav razvog događaja.

Naravno, ni slučajno se ne radi o potpuno anonimusu, već o momku, koji već nekoliko sezona igra za lisabonske “orlove”.

Misli se na prvi tim. Generalno, član Benfike je od 2013, kada je sa 12 godina došao u omladinsku školu iz Oljanensea.

Za seniorski tim je debitovao u julu 2020, kada je u igru u finišu protiv Deportivo Aveša i postigao dva gola za samo nekoliko minuta.

Iste godine je briljirao u omladinskog Ligi šampiona, bio najbolji strelac sa osam golova i pomogao klubu da stigne do finala, u kojem je poražen od madridskog Reala.

Godinu dana ranije je na U19 Evropskom prvenstvu bio, takođe, najbolji golgeter, a Portugal vicešampion starog kontinenta.

U prvoj “punoj” sezoni u Benfiki (2020/21) nije se mnogo naigrao, postigao je četiri gola na 11 utakmica, ali je već naredna bila bolja.

U toj 2021/22. u prvenstvu je odigrao 29 utakmica i povećao golgeterski učinak – zabeležio je sedam pogodaka.

Odlaskom Darvina Njunjesa u Liverpul, dobio je još veću minutažu u tekućoj sezoni i na 11 utakmica postigao devet golova, uz tri asistencije.

Ove sezone je zabeležio het-trik i u klupskom dresu, protiv Mitjilenda u kvalifikacijama za Ligu šampiona, a na 23 meča u svim takmičenjima postigao je 14 golova uz 6 asistencija.

Ovakve partije su mu uostalom i donele šansu da zaigra za nacionalni tim, a debitovao je neposredno pred odlazak u Katar.

U pobedi nad Nigerijom (4:0) bilo mu je dovoljno 23 minuta da zabeleži gol i asistenciju.

Iako je u pitanju bila prijateljska utakmica, Santoš je možda baš na ovom susretu uvideo kakvim arsenalom Ramos raspolaže.

Na kašičicu je dobijao šansu u grupnoj fazi, ali je protiv Švajcarske eksplodirao i postigao prvi het-trik u nokaut fazi još od Mundijala 1990. godine.

“Sve je bilo veoma brzo. Da li ću početi sledeći meč? To nije pitanje za mene. Na meni je maksimalno da radim i videćemo šta će se posle svega dogoditi”, rekao je Ramos.

Pravedno bi bilo da započne i duel sa Marokom u četvrtfinalu, ali to ćemo ostaviti ipak Fernandu Santošu – po ko zna koji put je pokazao da on ipak zna najbolje.

Drugi je najmlađi igrač u istoriji sa het-trikom na Mundijalu, mlađi od njega koji je to ostvario bio je samo 18-godišnji Pele u Švedskoj 1958.

I tek je drugi Portugalac u istoriji nakon legendarnog Euzebija.

Prema Transfermarktu, Ramos je pred Mundijal vredio 24 miliona evra. Verujemo da je samo ovaj nastup protiv Švajcarske dovoljan da mu Benfika duplira cenu.