Zemlje članice EU objavile su 6. januara da više ne mogu legalno da priznaju Guaida, pošto je on izgubio mjesto šefa parlamenta nakon parlamentarnih izbora u Venecueli u decembru, uprkos tome što EU nije priznala to glasanje.
Poslije spornog reizbora Nikolasa Madura za predsjednika 2018. godine, Guaido je, kao šef parlamenta, postao privremeni predsjednik. SAD i Britanija i dalje smatraju Gvaidoa pravim liderom Venecuele.
Status privremenog predsjednika omogućava Guaidu pristup sredstvima koja su Maduru zaplijenile zapadne vlade, kao i pristup visokim zvaničnicima i podršku njegovom prodemokratskom pokretu na domaćem i međunarodnom nivou.
Članice EU navode u zajedničkoj izjavi da je on dio demokratske opozicije – uprkos rezoluciji Evropskog parlamenta prošle sedmice prema kojoj zemlje EU treba da i dalje priznaju Guaidoa za šefa države.
“EU ponavlja svoj poziv na slobodu i bezbjednost svih političkih protivnika, posebno predstavnika opozicionih partija izabranih u Nacionalnu skupštinu 2015. godine, a posebno Huana Guaidoa”, navodi se u izjavi sa sastanka ministara spoljnih poslova EU u Briselu.
U saopštenju se dodaje da ih EU smatra važnim akterima i privilegovanim sagovornicima i poziva se opozicija da se ujedini protiv sporne vladavine Madura.
Skupštinu izabranu 2015. držala je opozicija, dok je nova skupština u rukama Madurovih saveznika, nakon što je opozicija pozvala građane Venecuele da bojkotuju glasanje.