29. Maja 2019.

Čelsi osvojio Ligu Evrope, Arsenal ostao i bez Lige šampiona!

Svi golovi su “pali“ u drugom poluvremenu, a u periodu od 16 minuta izabranici trenera Maurisija Sarija su postigli tri gola i praktično rešili utakmicu.

Na momenat se učinilo da njihov gradski rival može da učini meč zanimljivijim, posle spektakularnog pogotka rezerviste Aleksa Ivobija, ali je Eden Azar svojim drugim golom na utakmici i definitivno otklonio sve dileme.

Iako je Arsenal na početku bio ofanzivniji i konkretniji, naročito u napadima po bokovima, ubrzo se težište igre prebacilo na drugi deo terena, gde je Čelsi polako i strpljivo gradio napade i umarao protivnika.

Ipak, ništa nije moglo da prođe iza leđa defanzivnih linije nijedne od ekipa, ali ostaje pitanje da li je sudija Đanluka Roki u 18. minutu mogao da dosudi jedanaesterac za tim Arsenala, pošto je golman Čelsija Kepa ostvario očigledan kontakt rukom sa nogom napadača “tobdžija“ Aleksandrom Lakazetom.

Tanjug/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Uz asistenciju VAR tehnologije je odlučeno da intenzitet dodira nije bio takav da bi trebalo dosuditi najstrožu kaznu, pa se na veliki odmor otišlo sa rezultatom 0:0, mada vredi istaći da je Čelsi imao dva šuta u gol, iako je Arsenal imao veliki broj dobrih šansi.

Treba izdvojiti topovski udarac Granita Džake, ali i nekoliko odličnih prodora Enslija Mejtlend-Najlsa i Seada Kolašinca, dok je na drugoj strani pretio uglavnom Emerson Palmieri.

Upravo je u 49. minutu levi bek Čelsija bio kreator vodećeg gola za svoju ekipu, ostao je poptuno sam na nekih dvadesetak metara od gola Arsenala, iskosa sa leve strane, centrirao je ka Olivijeu Žiruu, a francuski reprezentativac je predivnim udarcem glavom matirao Petra Čeha.

Svega 11 minuta je bilo potrebno Čelsiju da uveđa prednost, izgubljena lopta fudbalera Arsenala se prošetala kroz noge Matea Kovačića i Azara, koji je predivno uposlio Pedra, a Španac nije imao nikakav problem da savlada legendarnog čuvara mreže.

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Već u 65. minutu je bilo 3:0, ponovo su u glavnoj ulozi bili Pedro, Žiru i Azar – prvi je ubacio loptu u kazneni prostor, drugi se namestio tako da ga Mejtlend-Najls faulira, a treći je rutinski savladao Čeha i praktično zapečatio ishod utakmice.

Nadu Arsenalu je dao Aleks Ivobi, spektakularnim golom u 69. minutu, pošto je svega tri minuta ranije ušao na teren – sačekao je da se karambol u kaznenom prostoru Čelsija smiri, dočekao loptu i raspalio iz prve, pravo u gol Kepe.

Totalna ofanziva Arsenala se obila o glavu izabranicima Unaija Emerija, u 72. minutu su izgubili loptu na sredini terena, Azar je pronašao Žirua, a usledila je i predivna povratna lopta koju je belgijski reprezentativac spakovao u gol.

Do kraja meča su obe ekipe imale po nekoliko šansi, ali je Čelsi bio bliži golu, pre svega zbog šuteva Vilijana i Sezara Aspilikuete.

Osim poraza u finalu Lige Evrope, Arsenal je ostao i bez šanse da nastupi u Ligi šampiona sledeće sezone, a trijumf Čelsija takvu mogućnost daje Olimpiku iz Liona.