8. Februara 2020.

Bogdanović i Bjelica nosili Kingse do pobjede, Bertans heroj Vašingtona, Gudurić “savršen”

Možda više ne igraju u akustičnoj “Arko Areni”, ali je ovoga puta i “Golden 1 Centar” bio neosvojiva tvrđava Sakramento Kingsa.

Ekipa iz prestonice Kalifornije je uspela da savlada jednu od najjačih ovosezonskih timova, košarkaše Majami Hita i to najviše zahvaljujući Bogdanu Bogdanoviću i Nemanji Bjelici.

Bogdanović je utakmicu završio sa 23 poena uz 50% šuta iz igre, a uz to je uhvatio i 4 skoka, podelio 2 asistencije, ukrao 3 lopte, napravio 1 blokadu i izgubio jednu loptu.

Nemanja Bjelica je još jednom “flertovao” sa tripl dablom, pošto je ubacio 15 poena uz 6 skokova i 8 asistencija i pritom je Bjelica promašio samo dva šuta iz igre za preko 35 minuta na parketu.

Kako to često i bude u Sakramentu, prva četvrtina bila je prilično efikasna. Utakmicu je trojkom otvorio Dankan Robinson, koju mu je Bjelica momentalno vratio.

Potom Džajls, Barns i Foks prave seriju 8:0, da bi Robinson ubacio novu trojku, a sada mu je drugi sprski igrač odgovorio na isti način, ovoga puta Bogdan Bogdanović.

Uspeli su izabranici Erika Spolstre da spuste tempo, da se igra onako kako njima odgovara, pa i da spuste razliku na samo 2 poena pred prvu pauzu. U drugoj četvrtini, gledali smo egal meč.

Opšte je poznato da se u ovom delu utakmice daje prilika nekim igračima koji se baš i nisu naigarli tokom sezone, ali je tim Sakramenta posle trojke Bogdanovića stekao dvocifrenu razliku.

Upravo ta klupa Majamija počela je da “melje” klupu Kingsa, pa su u finišu poluvremena stigli do serije 12:2 i da na prihvatljiv način okončaju prvo poluvreme.

Što se tiče drugih 24 minuta, tu su Kingsi vrlo brzo pokazali “ko je gazda”. Majami je poslednje vođstvo imao sredinom deonice zahvaljujući poenima Nana i Adebaja, da bi Bogdanović, Bjelica i Foks vratili 7 poena prednosti.

U poslednjoj četvrtini, Kingsi su igrali samo onoliko koliko im je bilo potrebno, a Hit je uspeo jedino da ublaži poraz, a meč je završen rezultatom 105:97

Pored sjajnih partija Bogdanovića i Bjelice, možemo istaći Badija Hilda koji je ubacio 21 poen uz 7 skokova, Foks je imao 16 i 8 asistencija, a na drugoj strani je Bem Adebajo imao 26, Dankan Robinson 18, Kendrik Nan 16, a Goran Dragić 14.

Džimi Batler nije igrao.

Košarkaši Vašington Vizardsa su rezultatom 119:118 pobedili Dalas Maverikse.

Maveriksi su u prestonicu SAD stigli bez Luke Dončića, verovatno i najboljeg svog igrača, a minute nije dobio ni Boban Marjanović.

Na drugoj strani zato možemo da izdvojimo nekadašnjeg košarkaša Partizana, Davisa Bertansa, koji je sa 20 poena i 8 skokova bio jedan od najboljih igrača Vizardsa i pogodio je neka vrlo važna bacanja u finišu susreta.

Koliko god delovalo neobično, ali Vizardsi imaju šanse za doigravanja, iako imaju samo 18 pobeda posle 50 odigranih utakmica.

Oni su do poslednjeg trijumfa stigli protiv oslabljenih Dalas Maveriksa i san o doigravanjima i dalje živi.

Filadelfija – Memfis 119:107

Dalas je bolje počeo ovu utakmicu pošto Vizardsi nisu imali odgovor na sjajnu igru Kristapsa Porzingisa i Seta Karija, a jedini raspoloženi košarkaš u tim momentima bio je ruki Rui Haćimura.

Iako je isprva delovalo da će Dalas uspeti već tada da se odlepi, pojavili su se Šabaz Nejpir i Davis Bertans i spusttili tu razliku na pristojnih 4 poena.

U drugoj četvrtini igralo se “koš za koš” nijedna ekipa nije uspela da napravi seriju, ali su Vizardsi ipak ubacili 2 poena više i dodatno smanjili zaostatak pred odlazak na “veliki odmor”.

Ian Mahinmi i Bredli Bil su na startu drugog poluvremena uspeli da donesu prvu prednost još od prve četvrtine za ekipu Vašingtona, međutim Tim Hardavej Džunior to nije želeo da dozvoli i inicira novu seriju za 82:74.

Bertans ponovo pogađa, pa i Bil i Nejpir da bi Vizardsi u poslednju deonicu ušli sa samo pola koša zaostatka. Ponovo koš za koš, ponovo rezultatska klackalica i prava drama.

U poslednji minut se ušli sa 117:112 u korist Dalas Maveriksa, a onda Iš Smit pogađa trojku, da bi potom Davis Bertans imao priliku da izvede ključna slobodna bacanja.

Ruka mu nije zadrhtala i ubacio je oba, pa je na semaforu stajalo 117:117, potom je Hardavej bio polovičan, a koš za pobedu i svoj 29. poen ubacio je Bredli Bil.

Bil je pored tih 29 poena imao i 5 skokova i 8 asistencija, Bertans je imao 20, Haćimura 17, a Nejpir i Smit po 14. Set Kari je sa 20 poena bio najefikasniji u redovima Dalasa, Hardavej je imao 19, a Branson 15.

Srpski košarkaš i nekadašnji as Crvene zvezde i Fenerbahčea, Marko Gudurić, utakmicu je završio sa 9 poena i to bez promašaja. On je za 4 minuta na parketu imao 3/3 iz igre, od čega jednu trojku i pogodio je oba slobodna bacanja.

Sa tog meča možemo izdvojiti impresivni performans Furkana Korkmaza, koji je ubacio rekordni broj poena, čak 34, dok je Ben Simons imao 22 uz 10 asistencija, ali i 7 izgubljenih lopti.

Filadelfija Seventisiskersi su tako bez ikakvih problema savladali Memfis rezultatom 119:107, a oni su pred ulazak u poslednji kvartal imali ogromnu prednost od 31 razlike.

Memfis posle 52 odigrane utakmice sedi na 8. poziciji na Zapadu, poslednjoj koja vodi u doigravanja, a zanimljivo je da su ostvarili jedan broj pobeda i poraza, po 26.

Košarkaši Finiks Sansa ubedjlivo su savladali Hjuston Roketse sa 127:91, dok je Juta posle drame bila bolja od Portlanda rezultatom 117:114.

Hjuston Roketsi su rešili da igraju bez klasičnog centra i na taj način ostvarili pobedu nad Lejkersima, ali su ih zato Sansi ubedljivo pobedili.

Tome možemo pripisati Vestbrukovo neigranje, ali činjenice kažu da je i Finiks igrao bez Erona Bejnsa, Darija Šarića, Tajlera Džonsona, Frenka Kaminskog i Kamerona Džonsona.

Zato su Keli Ubre i Devin Buker (sin nekadašnje zvezde evropske košarke Melvina Bukera) imali 39 odnosno 33 poena uz po 9 uhvaćenih skokova, što je donelo više nego ubedljiv trijumf.

Sansi su već u prvoj četvrtini eksploatisali sve rupe u igri Hjustona i stekli prednost od 20 poena, kada je na semaforu stajalo 46:26. Uspeo je Hjuston da prepolovi tu prednost do poluvremena, ali im to nije previše pomoglo.

U nastavku su se Finiks Sansi “razgoropadili”, dobili su treću deonicu sa 14 poena prednosti, a poslednju sa 12 i tako upisali važnu pobed rezultatom 127:91.

Pored sjajnih Ubrea (rekord karijere) i Bukera, dvocifreni su bili Dialo sa 14, Bridžis sa 13 i Ejton sa 12 poena. Na drugoj strani, Harden je bio jedini raspoložen sa 32 poena, Rivers je ubacio 14, a Meklemor 13 poena.

Košarkaši Jute Džez nastavljaju da “gaze” sve redom. Džezeri su ostvarili i 33. pobedu u sezoni i to nad neugodnim Portland Trejlblejzersima, ovoga puta posle drame rezultatom 117:114.

Demijan Lilard je preuzeo odgovornost na sebe, pošto su Blejzersi došli oslabljeni na ovaj susret i on je već na poluvremenu imao 27 postignutih poena. Imali su Blejzesi veliku prednost na startu treće četvrtine, kada je na semaforu stajalo 74:58.

Tada kreće “haos” i najava velikog preokreta Jute, koja dobija treću četvrtinu rezultatom 30:17 i stiže na poen prednosti pred ulazak u poslednju deonicu. Gober i Bogdanović su uz pomoć Donovana Mičela uspevali da drže “glavu iznad vode”, a Lilard nije mogao sam.

On je doneo izjednačenje na 114:114, kada je Mičel pogodio šut za vođstvo, a u narednom napadu je Gober izblokirao Lilarda, iako je delovalo kao da je bila silazna putanja i da su to poeni za Portland, sudije su ostale “neme” i blokada je priznata.

Bogdanović je potom bio fauliran, pogodio svoje bacanje i doneo pobedu Juti. On je bio najefikasniji sa 27 poena, 18 je postigao Konli, a po 16 imali su Mičel i Gober dok je francuski centar uhvatio i 14 skokova.

Portland je predvodio Lilard sa 42 poena, Mekalum je imao 27, a Trent 16.