30. Jula 2019.

Biljke su nastale 400 miliona godina ranije nego što se mislilo?

Big Portal

Fosili pronađeni u Indiji 2017. godine stari su 1,6 milijardi godina i nalik crvenim algama, mogli bi da budu najstarije biljke na svijetu, objavili su naučnici koji će zbog tog otkrića možda morati da izmjere i vrijeme nastanka života na zemlji.

Istraživači su te majušne, višećelijske fosile opisali kao dvije vrste crvenih algi koje su živjele u plićacima s bakterijama.Do sada su se najstarijim biljkama na Zemlji smatrali 1,2 milijarde godina stari fosili crvenih algi, koji su pronađeni na kanadskom Arktiku.

Stručnjaci kažu da oblik fosila odgovara crvenoj algi, primitivnoj biljci koja se danas može naći na koralnim grebenima. Jedan njen oblik, poznat kao nori, uobičajen je sastojak sušija.

“Suši se mogao praviti prije 1,6 milijardi godina”, našalila se geobiologičarka iz Švedskog prirodnjačkog muzeja, koja je vodila studiju objavljenu u naučnom časopisu “PLOS Biolodži”.

Zemlja je nastala prije otprilike 4,5 milijardi godina. Dokazi upućuju na to da se život pojavio u obliku morske bakterije pre otprilike 3,7 do 4,2 milijarde godina. Tek mnogo kasnije u praistorijskim morima pojavile su se biljke i na kraju životinje.

Fosili su pronađeni u sedimentnim stenama bogatim fosfatima u centralnom dijelu Indije. Ti drevni ostaci sadrže unutarćelijske strukture koje su možda bile dijelovi mehanizma fotosinteze, procesa kojim biljke pretvaraju sunčevu svjetlost u hemijsku energiju, prenio je hrvatski portal “Dnevno”.

Nuspojava fotosinteze je kiseonik, pa je pojava biljaka pomogla u stvaranju ovog gasa u atmosferi bez kojeg život na Zemlji ne bi bio moguć.

Izvor: Sputnik

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare