29. Januara 2020.

Bez broja jedan u polufinalu AO: Tim izbacio Nadala

Dominik Tim savladao je Rafaela Nadala u poslednjem četvrtfinalu Asutralijan opena i u za mesto u finalu igraće protiv Aleksandera Zvereva. Meč je trajao četiri sata i 14 minuta.

U prva dva seta Nadal je prvi dolazio do brejka prednosti, ali je Tim uspevao oba puta da se vrati u igru i oba seta osvoji kroz taj brejk. Dobra igra sa obe strane mreže, neki sjajni poeni i udarci ono su što smo i očekivali i dobili od ovog duela. Tim je u pojedinim momentima imao više sreće, ali mora se reći i da je odlično koristio prilike do kojih je dolazio.

U trećem setu je borba bila neizvesnija, nije bilo ni brejka ni brejk prilika u devet odigranih gemova, da bi Nadal pri rezultatu 5:4 uspeo da se izbori za brejk priliku i iskoristi šansu da je pretvori u osvojen set.

Četvrti set otvoren je brejk loptama za Nadala već u drugom servis gemu. Austrijanac je spasio tri brejk lopte i već u narednom gemu sam napravio brejk za vođstvo 2:1. Čuvao je Tim stečenu prednost do pred kraj seta. Servirao je Austrijanac za pobedu, ali je bilo očigledno da mu se stegla ruka. Napravio je jednu duplu servis grešku, nije pronalazio prvi servis i na kraju je poslao laku loptu u aut i Nadal se vratio u igru u ovom setu. I ovaj deo meča rešen je kroz taj brejk. I ovoga puta je Austrijanac bio bolji u taj brejku.

Porazom Rafaela Nadala u polufinalu, Novaku Đokoviću otvorila su se vrata za povratak na prvo mesto na ATP listi u slučaju da osvoji titulu u Melburnu.

Prvo polufinale na programu je u četvrtak od 9:30, a sastaju se Novak Đoković i Rodžer Federer. U drugom polufinalu snage će odmeriti Aleksander Zverev i Dominik Tim, taj meč na programu je u petak.

Tok meča:

Prva četiri gema protekla su u znaku igrača koji je na servisu. Dominik Tim zadao je prve probleme Rafaelu Nadalu već u prvom servis gemu u meču u kome je uspeo da osvoji dva poena, ali je Španac osvijio taj gem. Tim u svoja dva servis gema nije Nadalu dao nijedan poen. Rezultat je 2:2, Nadal je na servisu.

Prvu brejk loptu u meču imao je Tim u petom gemu, ali je Nadal odlično reagovao u toj situaciji i osvojio svoj gem nakon čaga je uspeo i da osvoji prvi poen na Timov servis, ali ništa više od toga. I dalje se igra bez brejka, 4:3 vodi Nadal na servisu je Tim.

Ako je Tim uspevao da ne daje poene na svoj servis do sada, sve se promenilo u osmom gemu. Nadal je došao do tri vezane brejk lopre i sa nulom napravio brejk za 5:3. Serviraće Španac za osvajanje prvog seta.

Nakon skoro šet minuta borbe u odlučujućem gemu prvog seta, Nadal je imao set loptu ali nije uspeo da pronađe prvi servis i Tim odlično reaguje i ostaje u gemu nakon čega je uspeo da dođe i do brejk lopte, ali Nadal servisom otklanja tu opasnost. Hrabrom igrom i preciznim udarcima iz bekhenda Tim je sebi izborio drugu brejk priliku, ali Nadal i ovo rešava dobrim servisom. Treća brejk lopta bila je odlučujuća, sjajnim riternom Tim vraća brejk i vraća se u set.

Vratio se Tim u potpunosti u prvi set nakon osvojeng gema na svoj servis iako se i u ovom gemu igralo na razliku. Rezultat je 5:5, Nadal je na servisu.

Zadržala su oba igrača svoje servise u nastavku i set će biti rešen u taj brejku.

Nadal je napravio mini brejk na početku taj brejka, ali sjajnom borbom je Tim uzvratio na isti način. I ne samo to, napravio je dva mini brejka i pred svoja dva servisa poveo 3:2, a zatim i 6:3 pa je na svoj servis imao prvu od tri set lopte. Iskoristio je već prvu.

Već na početku drugog seta nastavljena je velika borba. U odnosu na prve gemove prvog seta, slika se sada promenila. Lako je Nadal osvojio svoj gem, a osvajao je i poene na Timove servise. U trećem gemu imao je Nadal 0:30, ali je Tim uspeo da osvoji svoj gem i povede 2:1. Bez brejka se igra za sada, Nadal je na servisu.

Nadal i u drugom setu prvi dolazi do brejka. Došao je prvi igrač sveta do tri brejk lopte, a Tim gubi svoj servis gem dvostrukom servis greškom. Vodi Nadal 3:2 i serviraće za potvrdu brejka.

Uspeo je Nadal da potvrdi brejk i povede 4:3, ali je u osmom gemu upao u probleme na svoj servis. Došao je Tim do tri vezane brejk lopte. Nadal je spasao jednu, ali je predao svoj servis gem duplom servis greškom. Vraća brejk Dominik Tim. 4:4, Austrijanac je na servisu.

Tim je potvrdio vraćeni brejk i bez mnogo problema poveo 5:4 u drugom setu. Nadal će servirati za ostanak u drugom setu.

Uz vođstvo 6:5, na Nadalov servis Tim je odigrao dva odlična poena i došao do 0:30, vratio se Nadal na 30:30, ali je jednom greškom dao Timu brejk loptu, ali sjajnim napadom spašava set loptu. Još jedan dobar servis i Nadal je u situaciji da izbori taj brejk, drugi u ovom meču, što mu i polazi za rukom uz malo sreće.

Poveo je Tim 4:0 u taj brejku, ali je Nadal uspeo da se vrati na 4:4 i učini oavj taj brejk zanimljivijim. Novim mini brejkom Austrijanac je došao do dve set lopte i vođstva 6:4. Uz malu pomoć mreže Tim koristi već prvu priliku i vodi protiv Nadala 2:0 u setovima.

Velika borba vodi se i u trećem setu. Pokušava Nadal na sve načine da ugrozi Tima, ali mu to za sada ne polazi za rukom. Pet gemova je proteklo bez brejka, vodi Nadal 3:2, Tim je na servisu.

I dalje se igra bez brejka. U trećem setu u osam odigranih gemova nismo videli ni brejk loptu, ali gledamo dobar tenis i neke zaista odlične udarce sa obe strane mreže. Rezultat je 4:4, serviraće Nadal.

Prvu brejk loptu u setu izborio je Nadal i uspeo je da je iskoristi i osvoji drugi set rezultatom 6:4.

Spasao je Tim tri brejk lopte u svom prvom servis gemu u četvrtom setu, da bi u narednom gemu iskoristio prvu priliku koja se njemu ukazala i uz brejk vodi 2:1. Austrijanac je brejk potvrdio u narednom gemu i sada čeka Nadalov servis uz vođstvo 3:1 u četvrtom setu.

Dominik Tim je na dva gema od pobede protiv Nadala i plasmana u polufinale Australijan opena. Austrijanac vodi 4:2 u četvrtom setu. Nadal je na servisu.

Uz dosta muke Španac osvaja svoj gem i smanjuje na 4:3. Tim će servirati, a za Nadala ostaje sve manje vremena da se vrati u ovaj set i produži borbu za polufinale.

Nadal servira za ostanak u meču, Tim vodi 5:3 i na gem je od velike pobede i polufinala. Moraće to Austrijanac da uradi na svoj servis, što je svakako još jedna prilika za Nadala.

Stegla se Timu ruka, dvostruka servis reška, slab prvi servis i Nadal dolazi do dve brejk lopte. Prvu Austrijanac spašava servisom, ali drugu ne uspeva da sačuva i Nadal se vraća u set – 5:5, serviraće Nadal.

Tim je došao u situaciju da servira za ostanak u setu, deset minuta nakon što je servirao za veliku pobedu. Nadal vodi 6:5. Vodila zanimljiva borba u 12. gemu četvrtog seta, ali je Tim uspeo da odoli i izbori novi taj brejk, treći u ovom meču.

Mini brejkom je Tim otvorio taj brejk, ali je nakon toga poklonio dva poena Nadalu koji odgovara greškama. Prvih pet poena u ovom taj brejku – sve mini brejkovi. Vodi Tim 3:2 i servira. Sjajan poen pripao je Timu koji ima prednost 4:2. Pao je Tim tokom naradnog poena, ali se brzo pridigao, Nadal to nije iskoristio i vodi Tim 5:2. Serviraće sada Nadal.

Vratio je Nadal jedan mini brejk (5:4 za Tima), ali Tim ipak dolazi do meč lopte. Imaće ih dve. Prvu ne koristi nakon veoma jeftine greške. Nadal je ponovo na servisu. Zaustavio je Nadal igru nakon jedne visoke lopte koju je poslao Tim. I bio je u pravu – 6:6. Nastavalja se borba u ovom meču, a Austrijanac dolazi do nove meč lopte koju je iskoristio za konačan rezultat, 8:6 u četvrtom setu.