Nijemci su napustili grad i okolinu i povukli se preko Save još u oktobru 1944. godine.
“Glavne borbe su se vodile poslije toga oko doline Bosne, gdje su angažovane i krajiške jedinice. Završetkom tih operacija one su se vratile i u Banjaluku ušetale”, kazao je Vukliš.
Prema njegovim riječima, grad je vidio teške borbe, ali ranije, tokom takozvanih banjalučkih operacija, u januaru i septembru 1944, a kako kaže, u drugom pokušaju su partizani uzeli čitav grad, osim Kastela, i držali ga 10 dana.
Konačno oslobođenje bez borbe možda nema strateški, kako dalje priča Vukliš, ali ima veliki simbolički značaj, jer je to rezultat višegodišnjeg pregnuća, borbe i stradanja.
“Nažalost, danas se nedostojno odnosimo prema ovoj činjenici, jer smo dopustili sebi da se stalnim reinterpretacijama ove borbe daleko odmaknemo od suštine, a tako i od same istorijske istine”, smatra Vukliš.
Zbog vaskršnjih praznika program svečanog obilježavanja Dana grada Banjaluka biće održan u utorak, kada će svečana akademija biti održana u Banskom dvoru, te će biti uručene i aprilske nagrade zaslužnim pojedincima i kolektivima.
“U utorak će Banjaluka polaganjem vijenaca na četiri gradske lokacije odati počast svojim herojima, koji su boreći se za slobodu položili svoje živote i utkali ih u temelje našeg grada”, naveli su iz Gradske uprave Banjaluka.
Dodaju da će obilježavanju prisustvovati i delegacije iz 16 gradova iz zemlje i regiona, te delegacija iz Modina iz Izraela, za koje će biti upriličen svečani prijem.
Tim povodom Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, uputio je sugrađanima čestitku, u kojoj je naveo da je ponosan što je gradonačelnik ovog grada.
“Mogu s ponosom na ovaj istorijski datum da kažem da donosimo istorijske odluke i mijenjamo nabolje život građana Banjaluke, od raznih povlastica, programa podrške do neradne nedjelje koja će uskoro postati dio toga. Srećan nam Dana grada, Banjaluka je naša luka sreće”, poručio je gradonačelnik u čestitki.
Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, čestitao je rukovodstvu i građanima Dan grada Banjaluka, ističući da se najveći grad u Republici Srpskoj svrstao u red modernih evropskih urbanih sredina.
“Banjaluka je bila i ostala otvoren grad za sve dobronamjerne ljude koje privlači svojim brojnim prirodnim ljepotama i kulturno-istorijskim znamenitostima”, poručio je Dodik.
Dodao je da je uvjeren da će Banjaluka i u narednom periodu nastaviti da se razvija na dobrobit njenih stanovnika i generacija koje dolaze. Čestitke su uputili i Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske, te Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, i drugi političari.
Cvijanovićeva je istakla da Banjaluka, kao najznačajniji administrativni, politički, privredni, kulturni i sportski centar, predstavlja žilu kucavicu i pokretačku snagu Republike Srpske.
“Dan kada je sloboda stigla u Banjaluku jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji grada i prilika da se sa dužnim pijetetom sjetimo svih koji su nam tu slobodu podarili”, navela je Cvijanovićeva u čestitki.
Višković je u čestitki istakao da Banjaluka, sa svim svojim privrednim, kulturnim i turističkim potencijalima, predstavlja savremen i evropski orijentisan grad.
“Obilježavajući godišnjicu oslobođenja grada od fašizma u Drugom svjetskom ratu, prisjećamo se i odajemo počast palim borcima NOR-a, koji su dali nemjerljiv doprinos u antifašističkoj borbi, a trajna obaveza generacija koje dolaze je da se ne zaborave oni koji su svoje živote utkali za slobodu Banjaluke”, dodao je Višković.
Goran Selak, predsjednik Socijalističke partije Srpske, poručio je da Banjaluka zaslužuje da nastavi da se razvija i jača u miru i slobodi. “Banjaluka će nastaviti da se razvija u miru i slobodi i nikad neće zaboraviti heroje koji su dali živote boreći se protiv fašizma”, rekao je Selak. Velibor Stanić, predsjednik Gradskog odbora Socijalističke partije i odbornik u Skupštini grada, istakao je da se tokom 77 godina Banjaluka suočavala s mnogobrojnim i različitim izazovima te da je iz svakog od njih izašla kao pobjednik.
“I posljednju bitku, onu s pandemijom, poput one protiv fašizma, Banjaluka je vodila isto kao i cijeli svijet. Bilo je teških dana, ali Banjalučani su uspjeli da ih prebrode”, istakao je Stanić.
Takođe i Davor Strika, potpredsjednik Socijalističke partije, uputio je čestitku Banjalučanima, u kojoj je naglasio da su svi građani ponosni na njenu slavnu prošlost i nesalomivi duh.
Nezavisne.