Vrtoglavi iznos od skoro pola miliona maraka taj Banjalučanin je, kako pokazuju podaci Poreske uprave RS, dobio u februaru prošle godine.
Računicom dolazimo do podatka da je tako za mjesec zaradio 520 prosječnih plata u Republici Srpskoj. Prosječna plata je u februaru ove godine iznosila 896 maraka.
Na drugom mjestu po visini primanja takođe je Banjalučanin, kojem je na račun uplaćeno 459.390 maraka, a zaradio ih je, kao i njegov sugrađanin, u finansijskom poslovanju.
Tako su njih dvojica zajedno zaradili 926.173 marke, odnosno 1.033 prosječne plate. Treće mjesto na listi najvećih primanja zauzeo je Banjalučanin u sektoru aktivnosti sa nekretninama, iznajmljivanja i poslovnih aktivnosti kojem je poslodavac uplatio 61.514 maraka.
I četvrto i peto mjesto na listi najvećih primanja zauzeli su Banjalučani, i to u oblasti finansijskog poslovanja i sa mjesečnim primanjima od po 54.783 marke.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da pomenuti vrtoglavi mjesečni iznosi od blizu pola miliona maraka najvjerovatnije predstavljaju otpremnine, a ne redovne prihode.
Međutim, isplaćena mjesečna primanja od 60.000 ili 50.000 KM nisu, kako ističe Pavlović, rijetkost i uglavnom predstavljaju rezultat uspješnog poslovanja stranih firmi i banaka.
– Imamo, na primjer, strane banke koje posluju na našem terenu i prave menadžerske ugovore. Te banke svoje menadžere nagrađuju za ostvarene milionske promete i poslove koje uspiju da sklope – objašnjava Pavlović, piše Glas Srpske.