5. Februara 2021.

ATP kup: Srbija eliminisana od Njemačke poslije neviđene drame

Od srpske selekcije, u odlučujućem duelu A grupe, bila je bolja Nemačka sa 2-1 u pobedama.

Dubl meč između Đokovića i Ćaćića sa jedne, odnosno Štrufa i Zvereva sa druge strane, pripao je Nemcima, posle tri seta i super taj-brejka, 7:6, 5:7, 10:7.

Nijanse su odlučile u prvom, dok je Srbija u drugom najveću šansu propustila u petom gemu, kada nije iskoristila četiri vezane brejk lopte.

Ipak, nova šansa je stigla u 11. gemu i tada su naši momci bili uspešniji. U narednom su potvrdili brejk i uveli meč u super taj-brejk.

Srbija je dobro otvorila i odlučujući period, povela sa 4:2, ali onda je stala. Nemačka je vezala šest poena zaredom, koja su na kraju i odlučila.

Uzvratili su naši momci sa četiri vezana poena, ali je Zverev iskoristio svoja dva servisa i eliminisao aktuelne branioce titule.

Bio je ovo sveukupno veoma zanimljiv i izjednačen duel. Prvo je Jan-Lenard Štruf savladao Dušana Lajovića posle preokreta sa 2-1 u setovima, da bi Novak Đoković u drugom duelu na isti način bio bolji od Aleksandra Zvereva.

Dušan Lajović poražen je sa 2-1 u setovima (3:6, 6:3, 6:4) od Jana Lenarda Štrufa u prvom singlu duela Srbije i Nemačke.

Naš igrač je vodio, bio nadomak brejka u drugom setu, koji bi značio i pobedu, ali nije uspeo.

U odlučujućem setu pojavili su se i problemi sa žuljevima, Štruf je održavao visok nivo igre i na kraju slavio, stoga će Novak Đoković u duelu sa Aleksandrom Zverevim pokušati da obezbedi novu priliku našoj reprezentaciji u borbi za polufinale.

Uvodni deo prvog seta bio je veoma izjednačen i igrači su rutinski čuvali svoj servis.

Prvi je poklekao Štruf, u šestom gemu, kada je Lajović prvo odličnim bekhend pasing-šotom obezbedio brejk loptu, a onda i sačekao grešku iz istog udarca svog rivala.

Lajović je brejk potvrdio uz dosta muke, suočavajući se sa brejk loptom.

Štruf je potom uspešno rešio gem u kojem je servirao za ostanak u prvom setu, da bi u narednom stigao do nove brejk lopte za povratak.

Međutim, Lajović je rizikovao sa bekhend paralelom – i isplatilo se. Usledio je as, a onda i nova neiznuđena greška Štrufa i posle 34 minuta na semaforu je pisalo 6:3.

Lajović je prvi zapretio i u drugom setu, ali je Štruf, u trećem gemu, na volšeban način spasao tri brejk lopte zaredom i rešio ga u svoju korist.

Imao je Lajović i u sedmom gemu brejk loptu, nije je realizovao, ali zato jeste Štruf u osmom – stigao je do tri vezane i svoju šansu iskoristio, 3:6.

Naš igrač je pred start trećeg seta zatražio i medicinski tajm-aut zbog problema sa žuljevima na desnom stopalu.

Primetan je bio pad, ali je nekako uspevao da izdrži na startu odlučujućeg seta i spasi brejk loptu.

U završnici je ipak došlo do razmene brejkova, a kao uspešniji iz dvoboja je izašao Štruf, koji je slavio posle dva časa igre i velike borbe.

Novak Đoković pobedio je Aleksandra Zvereva posle preokreta sa 2-1 u setovima (6:7, 6:2, 7:5).

Najbolji teniser sveta je tako izjednačio rezultat u meču Srbije i Nemačke na 1-1, što znači da će dubl odlučivati o putniku u polufinale ATP kupa.

Bila je ovo veoma iscrpljujuća borba, ali je Novak uspeo da sačeka svoju šansu, uprkos sjajni servisima rivala.

Prvi set je bio veoma izjednačen, a igrači na riternu gotovo da nisu imali nikakvih šansi.

Brejk lopti nije bilo ni na vidiku – Novak je bio nešto bolji u razmenama, a Saša, kada se radi o servisima.

Ovaj period jednostavno je morao da bude rešen u taj-brejku.

Njega je bolje otvorio Đoković, koji je napravio prvi mini-brejk. Ali, tu je naprosto stao.

Napravio je dve greške iz forhenda, dobar momentum je iskoristio Nemac, stigao do četiri vezane set lopte. Drugu je iskoristio i nakon 56 minuta igre poveo sa 1-0 u setovima.

Početak drugog bio je identičan kao i čitav prvi set – serveri su bili neumoljivi.

Ipak, Novak je u petom gemu stigao do brejk lopte, nakon duple greške Zvereva. Usledio je dobro poznati ritern srpskog tenisera i prvi brejk na meču.

Potvrdio ga je u narednom gemu, da bi u sedmom napravio još jedan – sjajnim lobom. Drugi set je okončao furiozno i rešio ga u svoju korist, 6:2.

U odlučujućem je mnogo više pretio Novak, ali falila je brejk lopta, sve do devetog gema.

Iskoristio ju je odmahi činilo se da će to biti dovoljno za meč.

Ipak, Zverev je odgovorio u poslednjem trenutku, napravio ribrejk, ali u narednom gemu ponovo popustio.

Novak ovu drugu šansu nije propustio, potvrdio je brejk i to je značilo dobijen meč.

Nemačka će u polufinalu, već u subotu od 00.00, igrati protiv Rusije, koju predvode Danil Medvedev i Andrej Rubljov.

U drugom polufinalu, u istom terminu, sastaju se Italija i Španija.