4. Januara 2020.

ATP Kup: Lajović donio prvi poen Srbiji, Đoković na terenu!

Srbija i Južna Afrika se sastaju u okviru Grupe A koja se odigrava u Brizbejnu.

U istoj grupi je prethodno na prvo mesto izbila Francuska, koja je sa 2-1 savladala Čile.

Prvi je na teren izašao Dušan Lajović koji je za protivnika imao Lojda Herisa, od kojeg je izgubio jedan jedini međusobni duel do ovog, prošle godine u Čengduu (2-0).

Srpski teniser je loše ušao u meč i na samom startu pretrpeo brejk. U nastavku seta nije igrao dobro, pa je Heris uspeo duplim brejkom da dođe do prednosti od 1-0.

U drugom setu Lajović je zaigrao mnogo bolje, ali nije iskoristio nijednu od četiri šanse za brejk. Otišlo se u taj-brejk i tu je Dušan odmah preuzeo inicijativu, a onda zasluženo došao do izjednačenja, pa se otišlo u treći set.

U trećoj deonici meča Lajović je prvi napravio brejk i poveo sa 3:1, ali je Heris uspeo da se vrati i izjednači. Ipak, bolja fizička sprema je presudila, Srbin je ponovo napravio brejk i onda rutinski priveo meč kraju – 3:6, 7:6(4), 6:3.

Lajović je izuzetno loše ušao u meč, izgubio je servis već u prvom gemu, nakon čega nije uspevao da ugrozi servis rivala.

Heris je bez mnogo problema osvajao svoje servis-gemove, strpljivo čekajući šansu da “overi” prvi set, što se dogodilo na 5:3 isporistivši pad koncentracije Lajovića za drugi brejk.

Usledila je žestoka borba u drugom setu, Lajović je podigao nivo igre, konstantno pritiskao servis rivala, ali je Heris odolevao i spasao po dve brejk lopte u dva uzastopna servis-gema.

S druge strane, Srbin je bio siguran na svoj servis pa je usledio taj-brejk. Lajović je odmah napravio mini-brejk, Heris je uzvratio, Srbin opet poveo, a Južnoafrikanac opet odgovorio.

Ipak, naš teniser pokazuje da je na višem nivou od rivala i u prelomnim trenucima pravi još jedan mini-brejk i dolazi do izjednačenja u setovima.

Lajović je nastavio da dobro servira, da bi konačno u četvrtom gemu trećeg seta uspeo da probije otpor rivala. Koristi šestu brejk priliku i prvi put oduzima servis Herisu.

Međutim, pada mu koncentracija pa Južnoafrikanac odmah uzvraća i dovodi meč u novi egal. Lajović nastavlja u istom ritmu, ne koristi brejk priliku na 3:2, ali ne popušta, pa konačno “slama” Herisa u osmom gemu kada pravi drugi brejk koji ovaj put potvrđuje i donosi vođstvo Srbiji.

Drugi meč okršaja odigraće Novak Đoković i Kevin Anderson, po završetku prethodnog duela.

Novak i Kevin se sastaju 11. put u karijeri i srpski teniser trenutno vodi sa 8-2. On je, ujedno, bio bolji i u njihovom prethodnom duelu, na Završnom mastersu 2018.

Nevezano za ishod oba singla nakon drugog meča na teren će dublovi koji bi, za sada, trebalo da izgledaju ovako: Troicki/Đoković – Klasen/Relofs.