28. Septembra 2021.

Atletski preokret u Milanu, Redsi bez milosti u Portu

Iako Jurgen Klopp nije mogao računati na Trent Alexander-Arnolda, Redsi su odradili izuzetno rutinski posao na stadionu na kojem su u posljednja dva meča slavili pobjede s ukupnom gol razlikom 9: 1. Sa ovih 5: 1, nevjerovatnih 14: 2 u tri meča na stadionu Dragao.

Nakon prvog dijela bilo je 2: 0 golovima Salaha i Manea, a Egipćanin je drugim pogotkom povisio na 3: 0. Porto je uzvratio i smanjio na 3: 1 preko Taremija, ali je Bobby Firmino, koji je zamijenio Salaha, sa dva pogotka zatvorio seriju golova i odvojio Liverpool na vrhu grupe s maksimalnih šest bodova, dok je Porto na jednom bodu . Marko Grujić odigrao je još 45 minuta za Porto.

Milan
REUTERS / Daniele Mascolo

Posljednja utakmica u Ligi prvaka koju je Milan odigrao na svom stadionu bila je na programu prije više od sedam godina. I tada, kao i sada, gost je bio Atletico. A onda su Quilters slavili na putu do velikog finala i na neki način najavili tmurni period sedmostrukog prvaka Evrope. I sada slavi, ali Milan ima zbog čega da žali.

U prvih pola sata, Milan nas je podsjetio na neka od najboljih izdanja u elitnoj konkurenciji. Kao rezultat toga, vodstvo je uslijedilo u 20. minuti preko Rafaela Leaa, koji je također imao odličan pokušaj škaricama, ali je pogodio prečku. Sjajnu priliku imao je i Ante Rebić, ali se od 36. minute dinamika igre potpuno promijenila. Ove sezone prilično odsutan Frank Casey (pregovori o novom ugovoru) dobio je drugi žuti karton, odnosno crveni karton, a Milan je igrao s igračem manje skoro sat vremena.

Da, Atletico je preuzeo dominaciju, ali do ulaska Antoinea Griezmanna nije bio posebno specifičan. Međutim, u 84. minuti Francuz je donio izjednačenje, a na San Siru se dogodio potpuni antiklimaks. Jer, navijači su se samo nadali da bi njihovi ljubimci mogli izaći van, ali rezultat je u 84. minuti bio 1: 1. Ali to nije bio kraj mukama rossonera. U trećoj od šest minuta produžetaka, Kalulu je igrao rukom u šesnaestercu. VAR se morao gledati i sudac Chakir je odlučio dosuditi penal nakon tri minute. Rutinski ga je sredinom gola realizirao Luis Suarez i na kraju je donio tri boda jorganima.

Sada je Atletico drugi sa četiri boda, dva manje od lidera Liverpoola s kojim igraju naredna dva meča. Milan je na začelju bez bodova i u naredna dva okršaja protiv Porta će tražiti priliku za evropsko proljeće.