12. Augusta 2021.

Antibiotici i sunčanje: Potencijalna opasnost za zdravlje koju ne smijete ignorirati

Big Portal

Međutim, ono što mnogi možda ne znaju je da uzimanje određenih lijekova može pojačati djelovanje sunca. Tako i neki antibiotici mogu učiniti ljude osjetljivijima na sunce, posebno one sa svjetlijom puti i očima.

Radi se o tome da neki lijekovi sadrže spojeve koji, aktivirani UVA zračenjem, mogu oštetiti stanične membrane, a u nekim slučajevima i DNK. Posljedice mogu biti ozbiljne opekline od sunca na izloženim dijelovima tijela. U rjeđim slučajevima lijekovi mogu izazvati i alergijsku reakciju na izlaganje suncu uzrokujući osip koji može prekriti cijelo tijelo.

ŠTO JE FOTOSENZITIVNOST?

I neki antibiotici u kombinaciji s izlaganjem suncu mogu dovesti do fotosenzitivnosti, odnosno iznimne osjetljivost na ultraljubičaste zrake. Tokom dugog izlaganja suncu povećava se rizik od opeklina.

Dvije su vrste fotosenzitivnosti: fototoksična i fotoalergijska reakcija.

Fototoksične reakcije nastaju kada nova hemikalija u našem tijelu stupi u interakciju s UV zrakama. Rezultat je kožni osip koji izgleda kao ozbiljna opeklina od sunca, a koji se obično razvija unutar 24 sata od izlaganja suncu.

Fotoalergijske reakcije također nastaju kao nuspojava na neke lijekove, ali mogu nastati i zbog hemikalija koje se nalaze u kozmetičkim proizvodima i kremama za sunčanje. Kod ove vrste reakcija obično je potrebno nekoliko dana za razvoj osipa nakon izlaganja sunčevim zrakama.

Simptomi fotosenzitivnosti variraju od blagih do teških. Najčešći simptom je osip ili opekline od sunca. Osip može i ne mora uzrokovati svrbež. U nekom slučajevima, opekline od sunca mogu biti toliko jake da se pojave mjehurići.

Antibiotici i sunčanje: Potencijalna opasnost za zdravlje koju ne smijete  ignorirati

Količina izlaganja suncu potrebna za reakciju uvelike varira. Kod nekih i vrlo malo izlaganja suncu može uzrokovati osip ili opekline dok će kod nekih do reakcije doći nakon dužeg izlaganja.

Najbolji način za sprječavanje simptoma fotosenzitivnosti je ograničavanje vremena provedenog na suncu. Ljudi koji su fotoosjetljivi uvijek trebaju koristiti kremu sa zaštitnim faktorom kada su vani.

Pokrivanje i zaštita kože također mogu spriječiti nastanak problema. Nosite šešire, sunane naočale, košulje s dugim rukavima… Ovi jednostavni savjeti pomoći će u zaštiti vaše kože.

Ukoliko vam se u ljetnim mjesecima dogodi primjerice upala mjehura ili bilo koji problem zbog kojeg morate piti antibiotik, s vašim ljekarom provjerite što vam je činiti po pitanju boravka na suncu.

Osim toga detaljno pročitajte upute priložene uz lijek u kojima će biti jasno navedeno ako je tokom uzimanja lijeka bitno koliko god je to moguće izbjegavati izlaganje sunčevom svjetlukako bi se izbjegle potencijalne alergijske reakcije.

Na popisu tvari, odnosno antibiotika koji mogu dovesti do reakcije kože na sunčevu svjetlost su kinoloni, sulfonamidi, etraciklini i trimetoprimi. Ako ih morate piti u ljetnim mjesecima – preskočite sunčanje, a na oprezu budite čak i nekoliko dana nakon završetka uzimanja terapije.

Naravno, kako smo već naveli, u slučaju uzimanja antibiotika u ljetnim mjesecima, o ovom problemu prije svega trebate razgovarati sa svojim ljekarom.

Izvor:zadovoljna.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare