Na pojedinim lokacijama u banjalučkoj Poslovnoj zoni “Incel” utvrđeno je da kancerogenog ulja piralen ima čak 3. 000 puta više nego što je dozvoljeno, pokazale su najnovije analize zemljišta sa tog područja u koje je “Glas Srpske” imao uvid.
Hemijska analiza zemljišta obavljena je na ukupno 52 lokacije u “Incelu”, od kojih je na 21 otkriven piralen u prekoračenim vrijednostima. Na tim lokacijama posluje ukupno šest preduzeća.
Svi rezultati rađeni su i upoređivani prema Pravilniku o dozvoljenim količinama opasnih i štetnih materija u poljoprivrednom zemljištu, s obzirom na to da ne postoji pravilnik za industrijska zemljišta.
Tako je, prema tom aktu, maksimalno 0,2 mg/kg granična vrijednosti piralena (PCB), međutim, na pojedinim lokalitetima na području “Incela” u površinskom i dubinskom sloju, odnosno na dubini zemljišta od 25 do 50 centimetara, detektovane su veoma visoke vrijednosti PCB-a.
Najveće zagađenje piralenom, i to u vrijednosti koja premašuje 600 mg/kg, otkriveno je u firmi “Lukić invest”, i to na lokacijama gdje se nekada nalazio transformator i kod kontejnera sa otpadnim bakarnim kablovima.
Osim u toj firmi, povišena koncentracija piralena pronađena je i u “Poslovnoj zoni AD”, i to na pojedinim lokacijama u iznosu od 565 mg/kg, ali i u firmama “BC Metal”, “Top metal”, “Univerzum” i “SHP Celeks”.
U izvještaju koji je radio Institut za zaštitu i ekologiju RS, a po nalogu ekološke inspekcije grada Banjaluka, a koji je u posjedu “Glasa Srpske”, navedeno je da prosječna izmjerena vrijednost PCB-a na zagađenim lokacijama iznosi 109,31 mg/kg, što je veoma visoka vrijednost i znatno veća od relevantne granične vrijednosti u Srpskoj, a posebno od granične vrijednosti u drugim zemljama, koja iznosi svega 0,02 mg/kg.
U ovom izvještaju je navedeno da se ne može garantovati da na lokacijama na kojima je pronađen piralen u površinskom sloju ne postoji zagađenje u donjim slojevima zemljišta, jer je uočljivo da na dosta lokacija ima nanošenja materijala i miješanja površinskog sloja, što otežava prikaz realne slike zagađenja.
“Potrebno je uraditi širi monitoring na kompletnoj lokaciji površinskog i dubinskog sloja zemljišta, te analizirati podzemne vode u “Incelu” kako bi se stekla prava slika širenja zagađenja u zemljište, podzemne vode i prisustvo u vazduhu”, stoji u izvještaju, gdje je istaknuto da u saradnji sa zdravstvenim ustanovama treba procijeniti uticaj zagađenja na zdravlje stanovništva.
Pored zagađenja piralenom, ukazano je i na veoma visoko prisustvo teških metala i da su njihove vrijednosti na najvećem broju lokacija prekoračene.
“Treba naglasiti i da pokrivenost uzoraka na lokaciji “Incela” nije dovoljna, jer su urađene 52 analize, što predstavlja 0,65 odsto analize po hektaru i što ne daje pravu sliku zagađenja, jer se radi o velikoj površini od ukupno 80 hektara”,zaključeno je u ovom izvještaju.
“Glas Srpske” ranije je objavio da su radnici firme “BC Metal”, koja se nalazi u banjalučkoj Poslovnoj zoni “Incel”, zatrovani teškim metalima, jer je vanrednim ljekarskim pregledima otkriveno da u krvi imaju olova, cinka i žive u dosta većim količinama od dozvoljenih.
Dr Paleksić: Srpska nema ustanovu za liječenje od trovanja piralenom
Pomoćnik direktora za medicinske poslove u Zavodu za medicinu rada i sporta RS Vesna Paleksić kaže da u Republici Srpskoj ne postoji specijalizovana ustanova za liječenje od eventualnog trovanja piralenom, kao što je to Nacionalni centar za kontrolu trovanja na VMA u Beogradu ili Institut za medicinu rada Srbije.
Na svim mjestima gdje su radnici bili izloženi piralenu, kaže, potrebno je izvršiti procjenu rizika i uraditi mjere eliminacije, a radnicima obezbijediti ljekarske preglede.
“Zdravstveno stanje radnika koji su bili izloženi piralenu neophodno je pratiti najmanje 10 godina nakon izlaganja”, objašnjava Paleksić.
Piralen, kako ističe, spada u kumulativne otrove i ima sistemske efekte trovanja, koji se mogu ispoljiti neposredno nakon trovanja, ali i u budućnosti.
U ljudski organizam dospijeva preko kože, udisanjem pare ili produkata nastalih prilikom požara, preko sluznice oka ili gutanjem. Može oštetiti jetru, endokrini sistem, bubrege, nervni sistem, a ima, kako navodi, i potencijalno teratogeno i kancerogeno dejstvo. Dodala je da su žene posebno osjetljive na piralen, zbog dejstva na steroidne hormone, koji im u trudnoći može izazvati oštećenje ploda.
Firme gdje su utvrđene najviše vrijednosti zagađenja zemljišta u”Incelu”
(dozvoljena vrijednost PCB (0,2 mg/kg)
“Lukić invest” – više od 600
“Poslovna zona AD” – 565
“BC Metal” – 250
“Top metal” – 5,2
“Univerzum” – 3,6
“SHP Celeks” – 0,9
(Glas Srpske)
3.000 puta vise od dozvoljenog.
0.000 odgovornih.
800 000 ovaca koje cute i trpe.
Posto kolaju price da hoce da prave novu zgradu skupstine, neka je sada prave u Incelu ako je sve OK mamu im j…bem bahatu. Kakva nas stoka vodi i kome mi kao Narod vjerujemo i koga podrzavamo na izborima pa to je Bogu za plakanje, od nivoa mjesne zajednice pa sve do vrha drzave sve sami poltroni. Truje nas ko stigne fizicki i psihicki, bacali po nama uranijum, svako malo na Glamocko polje dovoze i detoniraju ko zna sta, prije svake kise nebo isaraju kao da su novogodisnji praznici, ovo sranje piralen ajde sto se desila havarija vec sto su to neuki i jadni umovi razvozili jos kojejkuda po gradu, radioaktivni otpad ce nam uvaliti pored Une, ovo malo sake jada od Naroda sto se malo drzne i pokusa nekim protestima i peticijama OSVJESTITI nas ostale i nemoralnu vlast dozvati pameti, na sve nacine ta ista vlast uz pomoc medija, koje Narod placa, pokusava proglasiti ludjacima, izdajnicima i rusiteljima Republike Srpske. I, sta ? Nista… Nije ni bitno jer se “neciji” devizni racuni pune i pasosi što zapadnih što istocnih zemalja su vec spremni… “I niko nece cuti jad ni vapaj, niti ce ganut bol pjanu bogatu gospodu, Srbine goljo ti si prah na podu, tegli, vuci, cuti i u jarmu skapaj”. Aleksa Santic 1910 godine … i mi jos uvijek teglimo, vucemo, cutimo i skapavamo u jarmu, i na sve to sada kandžiju drze nasa rodjena braca.