To je saopštilo kinesko Ministarstvo spoljnih poslova, nakon što je Vašington upozorio da se Pekingu ne da kontrolni paket akcija u lučkom terminalu u Hamburgu.
Američko mešanje je simptomatična praksa njihove diplomatije prisile, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan na konferenciji za medije u Pekingu, prenosi Rojters.
“Pragmatična saradnja između Kine i Nemačke je stvar dve suverene države, Sjedinjene Države ne treba da je napadaju bez razloga i nemaju pravo da se upliću i mešaju”, dodao je Džao novinarima, dan uoči dolaska nemačkog kancelara Olafa Šolca u Peking u jednodnevnu posetu, gde će se, kako se očekuje, sastati s predsednikom Si Ðinpingom.
Kineski brodski gigant Kosko je prošle godine dao ponudu da preuzme 35 posto udela u jednom od tri terminala logističke kompanije HHLA u najvećoj nemačkoj luci Hamburg, ali se koaliciona vlada u Berlinu podelila po tom pitanju.
Vlada je prošle nedelje odobrila Koskou preuzimanje udela od 24,9 odsto terminala u hamburškoj luci, što je jedan izvor iz Ministarstva ekonomije opisao kao “vanredno rešenje” za odobrenje sporazuma, kojim se uticaj kineske kompanije ublažava.
Odobrena investicija ne daje Koskou pravo glasa u upravljanju ili strateškim odlukama.
B92.