Ameri;ko tržište koje je najveće i najzahtevnije na svetu što se tiče ličnog i sportskog naoružanja, i polako ali sigurno u Americi postaje možda i najprepoznatljiva i najcenjenija varijanta ruskog „kalašnjikova”
„AK-47” nije bila prva automatska puška, niti prva uspešna automatska, ili ako hoćete, jurišna puška na svetu; obe titule pripadaju nemačkoj pušci „šturmgever 44”, čiji naziv i doslovno znači „jurišna puška”, otkuda i dolazi alternativno ime za ovaj tip oružja.
Ova nemačka puška umnogome je inspirisala i uticala na Mihaila Kalašnjikova da 1945. počne sa razvojem sovjetskog oružja koje će postati legendarni „kalašnjikov”. Razlike između njih nisu male, ali nisu male ni sličnosti; Kalašnjikov nije „pokrao” nemački dizajn, ali da je „šturmgever 44” poslužio kao nadahnuće, verovatno niko neće sporiti.
Kultni „kalašnjikov” će se u decenijama posle toga proizvoditi u mnogim zemljama u sovjetskoj sferi uticaja, pa čak i u nekima koje su bile van te sfere, kao recimo u Jugoslaviji, u kojoj je „Zastava” (tada: „Crvena zastava”) razvila 1969. svoju verziju (proizvodnja je počela iduće godine pa se zato zove „M70”).
Po mišljenju mnogih stručnjaka, „M70” je bolji od samog originala, čak i od sovjetskih unapređenih verzija originala, pušaka „AKM” iz 1959. i „AK-74” iz 1974. Rusi sada imaju novu, petu generaciju, „AK-12”, koja je u njihovu vojsku uvedena 2018., ali o njoj vojni eksperti tek treba da daju sud.
Jednostavnost korišćenja, pouzdanost, preciznost, razorna moć kalibra 7.62×39mm, činjenica da se dokazala na brojnim ratištima, nažalost i na ratištima zemlje u kojoj je nastala, učinila je „M70” najomiljenijom nesovjetskom varijantom, koju još uvek koriste oružane snage širom sveta, mahom članice Pokreta nesvrstanih u Africi i Aziji, kao i sve bivše jugoslovenske republike.
„AR-15”, adaptirana 1964. za američku vojsku kao „M16”, bila je njihov odgovor na „AK-47”. Njeni konstruktori su ostavili puno prostora za dalje unapređivanje, u skladu s tehnološkim razvojem, pa njena poslednja generacija, „M4 karabin”, ima na sebi gomilu dodataka za savremeno ratovanje, koji se lako kače (zbog toga, a i zato što može da se „kod kuće” sklopi iz delova, zovu je i „lego-puška”).
U poslednjih dvadesetak godina je „kalašnjikov” generalno postao zastupljeniji na američkom tržištu, nakon što je dugo bio omalovažavan. „Zastava oružje” odnedavno u SAD izvozi poluautomatsku varijantu bez posrednika, a postoje i tamošnja preduzeća koja ga po licenci proizvode, mada su izgleda njihove puške inferiornije. Danas je često i dvostruko skuplji od „AR-.
Američki marinci naoružani puškom „M4 karabin” tokom akcije hapšenja jednog talibanskog vođe u provinciji Helmand u Avganistanu 14. avgusta 2012. godine. Foto: Wikimedia Commons / Public domain / DVIDSHUB, www.dvidshub.net / Matanya
Popularni američki jutjuber Robert Terkla, veteran iz Iraka koji vodi kanal „LunkersTV”, pre tri godine je uporedno testirao našu „M70” i „AR-15”, i ostao poprilično iznenađen rezultatima.
Uprkos onome što biste mogli pomisliti kada biste samo čitali komentare ispod videa, zaključak uopšte nije bio da je „AR-15” bolji; čovek doslovno kaže da „ovo nije očekivao”, da „ne zna šta sada da kaže”, te da je u Iraku, gde su pobunjenici koristili „M70” (ili možda generalno „kalašnjikov”, nije bio decidiran), bio „outgunned”, dakle — nadjačan u tom smislu.
Zabuna je možda nastala zato, što su izabrali pogrešan okvir za „M70”, pa su morali ručno da ubacuju municiju, ali to uopšte i nije bila poenta klipa, oni su imali želju da ustanove koja je puška preciznija i moćnija, a ispostavilo se da je to naša, u šta možete i sami da se uverite. Najbolje bi bilo da gledate od početka, ali pucanje počinje na 8:31.
Telegraf.