Ovo je samo još jedan slučaj gdje se Bosna i Hercegovina pred međunarodnim institucijama pojavljuje kao loš igrač.
Rafinerija “Sistem ekologika” iz Srpca, ljetos je pokušala da preko Hrvatske uveze biodizel iz Sjedinjenih Američkih Država pod deklaracijom korištenog ulja, formalno prikaže da je ono prerađeno u biodizel i izveze ga u zemlje Evropske unije, otkriveno je u višemjesečnoj istrazi Evropske službe za suzbijanje prevara.
Novinari portala “Capital” kažu da se sumnja da je srbačka kompanija američki biodizel predstavljala kao domaći proizvod koji je plasiran u zemlje Evropske unije i na taj način je došlo do izbjegavanja plaćanja višemilionskih carina.
Inspektorima Evropske službe za suzbijanje prevara je bilo čudno da se u Bosni i Hercegovini zaista proizvode ogromne količine biodizela koji se onda izvozi u Evropsku uniju. U međuvremenu Rafinerija “Sistem Ekologika” Srbac, iz godine u godinu bilježi nevjerovatne finansijske rezultate.
U 2015. godini prihodi firme Sistem ekolodžika su iznosili 6,4 miliona maraka uz poslovni gubitak od 910 hiljada maraka, a u fabrici je radilo 12 radnika. Godinu dana kasnije kreće preporod i firma prijavljuje 64,4 miliona maraka i dobit od 2,7 miliona, a sve to uz samo pet novih zaposlenih radnika.
Tako je za samo godinu dana ovo preduzeće uvećalo prihod deset puta, a on nastavlja da raste pa je u 2018. godini iznosio skoro 99 miliona maraka, čime su prestigli i Rafineriju nafte Brod.
Zanimljivo je da enormno povećanje prihoda ove firme, prati i rast uvoza masnoća i ulja iz SAD-a od koji se pravi biodizel, što je takođe bilo sumnjivo evropskim istražiocima.
Biodizel iz Amerike koji je predstavljen kao da je proizveden u Bosni i Hercegovini, nije jedina afera u kojoj su se domaće firme i institucije obrukale na međunarodnom nivou. Ekonomisti upozoravaju da su i u prethodnim situacijama domaće institucije ćutale, i da je do reakcije došlo tek kad je neko iz inostranstva otkrio da je u pitanju prevara.
Upravo su fabriku “Sistem ekologika” u Srpcu prije više od 10 godina otvorili tadašnji predsjednik i premijer Republike Srpske Rajko Kuzmanović i Milorad Dodik.
Suvlasnik ove kompanije Nenad Kokanović je odbio da za BN govori o informacijama koje su otkrili evropski istražioci. U telefonskom razgovoru je poručio da će sačekati da nadležne institucije završe svoj posao.
BN TV