26. Oktobra 2022.

AMD uvodi CXL tehnologiju na centralne procesore

Big Portal

Ovo bi praktično spojilo memorijske uređaje, poput SSD i RAM-a koji bi koristili zajedničku memorijsku magistralu što bi svakako poboljšalo performanse. Compute Xpress Link (CXL) unapređuje performanse, rezultira manjim kašnjenjem i lakšim proširenjem memorijskog podsistema. Zamislite to kao ugradnju dodatne memorije tako što ćete priključiti SSD ili više RAM-a na uređaj koji se instalira u PCIe ili M.2 port.

Za razliku od Intel Optane tehnologije koju je uzgred, Intel već napustio zbog nezainteresovanosti glavnih proizvođača u industriji, CXL već uveliko uživa široku podršku zbog upotrebe otvorenog i svima dostupnog protokola koji usput može da podrži rad mnogih vrsta memorija. U stvari, AMD i Intel, između mnogih drugih, rade zajedno na novoj specifikaciji.

Predstavnici AMD-a tokom panel diskusije, kao odgovor na pitanje zašto uređaji za skladištenje podataka nisu povezani direktno na memorijsku magistralu, AMD-ov viši menadžer za razvoj Leah Schoeb, objasnio je da NAND memorije (koje se nalaze u SSD uređajima) i RAM trenutno komuniciraju sa različitim protokolima, što trenutno sprečava međusobnu komunikaciju.

CXL_memory_1.jpg

„U budućnosti ćemo premostiti to ograničenje. To je problem na koji gledamo da ga rešimo upotrebom tehnologija kao što je CXL. Videćete u narednih, tri do pet godina, prvo u oblasti servera,  gde sistemska memorija i uređaji za skladištenje podataka mogu da komuniciraju na istoj magistrali preko CXL-a.”

U daljem razgovoru je istaknuto da AMD još uvek nije ništa zvanično objavio, ali i da nije sam u ovoj priči jer je u pitanju čitav novi ekosistem proizvođača i uređaja u koji su uključena najveća imena iz ove oblasti, poput kompanije Phison.

Podsećamo, CXL specifikacija je otvoreni industrijski standard koji obezbeđuje međupovezivanje keš memorije između CPU i  GPU procesora, pametnih I/O uređaja, DPU-ova i različite vrste DDR4/DDR5  kao i NAND tj fleš memorija. Ova vrsta Interkonekcije omogućava centralnom procesoru da postigne bolje performanse i iskorišćenje energije uz jednostavnije kretanje podataka i korišćenje softvera.

Međutim, upotreba ovog protokola zahteva namenski kontroler u centralnom procesoru kako bi uređaji mogli da funkcionišu i komuniciraju između sebe. To zahteva da se najprostije rečeno ova funkcija ugradi u sam čip, preko koga će RAM, NAND, SSD i ostali uređaji moći da komuniciraju i razmenjuju podatke u okviru istog podsistema. Kao i kod svake nove tehnologije, CXL-u će trebati neko vreme da sazri u opšte prihvaćeni standard.

Prvi procesori koji podržavaju CXL protokol su praktično veoma blizu, što bi se reklo “iza čoška”. U pitanju su Intel Sapphire Rapids i AMD EPIC Genoa koji će doći sa ranim revizijama specifikacije izgrađene oko PCIe 5.0 interfejsa. Nove revizije CXL specifikacije koje su još u razvoju, podržavaće PCIe 6.0 i još neke sofisticiranije mogućnosti, poput deljenja memorije i objedinjavanja memorijskog “pool-a“. AMD će predstaviti EPIC Genoa serverske procesore 10. novembra, dok se očekuje da će Sapphire Rapids stići početkom sledeće godine, tako da je CXL tehnologija na pragu upotrebe u realnom svetu.

AMD ovom prilikom nije spominjao konkretan datum ili generaciju procesora sa CXL podrškom koji će se pojaviti u nama najinteresantnijoj desktop ili mobilnoj verziji CPU rešenja, ali pomenuti period od tri do pet godina sugeriše da bismo to mogli da vidimo nakon dolaska PCIe 6.0 standarda, koji će debitovati tokom 2024. godine.

Benchmark.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare