Takav pogled na istoriju izaziva polemiku u Hrvatskoj i kritike na račun izdavačke kuće “Alfa”, koja je priredila udžbenik čiji su autori istoričari Stjepan Bekavac i Mario Jareb.
“Alfa” je poznata kao desno orijentisana izdavačka kuća, a njena udžbenička izdanja popularna su u raznim dijelovima Hrvatske.
U ovom izdanju Crkva je opisana kao izrazito antifašistička, bez ikakvog pominjanja kolaboracije sa ustaškim pokretom i nacistima.
“Veliki broj hrvatskih građana osuđivao je nasilje nad svojim sugrađanima, a u tome su najviše prednjačili mladi naraštaji i Crkva”, piše u udžbeniku, na koji se odnosi veliki broj kritika upućenih putem društvenih mreža.
Kontroverzni zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac je u toj verziji istorije nazvan “jednim od najvećih protivnika ustaškog režima”.
Antifašisti se u toj verziji slabo pominju, a izbjegnute su brojne fotografije koje bilježe saradnju Crkve i sveštenstva sa ustašama i njemačkim okupatorima.
Istoričar Hrvoje Klasić upozorava za “Indeks” da je navođenje Crkve i katoličkih sveštenika u Drugom svjetskom ratu isključivo u pozitivnom svjetlu – istorijski revizionizam.
Ne sporeći da su neki sveštenici pomagali otpor okupatoru, Klasić ukazuje da su bili brojni oni koji, ne samo da su podržali ustaše, već su se aktivno uključili u njihov aparat vlasti.
U spornom udžbeniku tvrdi se da je antifašistički pokret rastao zbog izloženosti “velikom italijanskom teroru”, bez pominjanja ustaškog terora, a relativizovana su dešavanja u medijima i kulturi za vrijeme NDH.
AGENCIJE