6. Septembra 2022.

Alkaras “preživeo” triler protiv Čilića, Siner pobijedio Ivašku, Pliškova srušila Azarenku

Alkaras je u osmini finala dobio maratinski triler protiv Marina Čilića u pet setova, preokrenuvši brejk zaostatka u odlučujućem.

Hrvat je dva puta stizao set zaostatka, ali je na kraju ipak slavio mladi Španac sa 6:4, 3:6, 6:4, 4:6, 6:3.

Čilić je imao 13 aseva naspram Alkarasova tri, imao je i skoro 20 vinera više, ali je Hrvat i znatno više grešio.

Napravio je čak 13 dvostrukih servis grešaka, imao 63 neiznuđene greške, te uz slab procenat drugog servisa nije imao previše prostora za konačnu pobedu.

Alkaras će u četvrtfinalu US Opena igrati protiv Italijana Janika Sinera, koji je u četiri seta savladao Amerikanca Brendona Nakašimu.

Bio je ovo četvrti duel Španca i Hrvata i treća pobeda Alkarasa nad Čilićem, a sve tri je ostvario ove godine.

Čilić, osvajač US Opena iz 2014, sjajno je otvorio meč i nakon svog prvog dobijenog servis-gema odmah napravio brejk za uvodnu prednost u meču.

Usledila je Alkarazova serija s četiri osvojena gema u nizu, dominantna igra na svom početnom udarcu, a to je 19-godišnjem Špancu bilo dovoljno za prvi set.

Hrvatski teniser je uzvratio u drugom setu, a ključan je bio brejk na 2:1, u gemu u kojem Alkaras nije osvojio nijedan poen.

Bez većih problema Čilić je držao prednost do kraja te deonice.

Treći set otišao je na Alkarazovu stranu jedinim brejkom u njemu i to kod 5:4 za Španca.

Čilić je loše otvorio gem, Alkaras to iskoristio za 0:40, a nakon 30:40 iskoristio treću brejk-loptu za prednost od 2-1 u setovima.

Na isti način, brejkom u desetom gemu, Čilić je odveo meč u peti set.

Odlično ga je otvorio, odmah je uzeo suparniku servis, ali onda i dvaput izgubio svoj što je Alkaras iskoristio za prednost 4:1.

Nakon toga je meč mirno priveo kraju.

Janik Siner se plasirao među osam najboljih na grend slemu u Njujorku.

Italijan je posle tri sata i 47 minuta igre pobedio Belorusa Ilju Ivašku, 6:1, 5:7, 6:2, 4:6, 6:3.

Tako je postao najmlađi četvrtfinalista sva četiri grend slema još od Novaka Đokovića iz 2007. i 2008.

Bio je to meč koji je obilovao oscilacijama i kod jednog i kod drugog, na kraju, Italijan je imao više nerava i energije.

U početnom setu, koji je trajao tek nešto više od pola sata, Siner je igrao besprekorno, dobio je lako taj deo igre sa 6:1.

Ivaška se probudio u drugom setu, iako je bio u zaostatku od 3:1 i 4:2.

Vratio je brejk u osmom gemu, da bi u 12. gemu uspeo da iskoristi treću brejk i set loptu za 7:5.

Siner je ponovo preuzeo konce igre i uz dva brejka stigao do 6:2.

Zatražio je Belorus medicinski tajm-aut, masirana mu je desna butina i u četvrtom setu je imao prednost od 3:1, ali je Italijan uspeo da uzvrati.

Siner je stigao do brejka odmah u petom gemu i potom do izjednačenja (3:3), međutim, Ivaška je pojačao ritam i na 5:4 iskoristio prvu brejk i set loptu za 6:4.

Set odluke je počeo razmenom brejkova da bi Ivaška poveo sa 3:1.

Međutim, tu je potpuno stao, Siner je dobio pet gemova u nizu i završio posao.

U četvrtfinalu će igrati sa Karlosom Alkarasom

Arina Sabalenka je po treći put u karijeri pobedila Amerikanku Danijel Kolins na US Openu..

Beloruskinja se plasirala u četvrtfinale poslednjeg grend slema sezone posle dva sata i 29 minuta igre, 3:6, 6:3, 6:2.

Nije to bio lak posao za polufinalistkinju US Opena iz prošle godine, prilično se mučila, a tokom meča se žalila i na problema sa povredom.

Ipak je sve to uspela da prebrodi i prođe među osam najboljih.

Kolinsova, kojoj je osmina finala najbolji rezultat u Njujorku, imala je svoju šansu, ali je nije iskoristila.

Meč je počeo razmenom brejkova, ali je Amerikanka u četvrtom gemu došla do novog za 3:1.

Uspela je da sačuva prednost i dođe do 6:3 i vođstva u meču.

Sabalenka je u drugom stigla do brejka za 3:1, ali je Kolins uzvratila i došla do 3:3.

Na 4:3 u drugom setu, posle maratonskog gema, Sabalenka je zatražila medicinski tajm-aut. Osećala je nelegodnost u levoj butini, ali to je posle ukazane pomoći nije omelo da dođe do preokreta i pobede. Sa 3:3 je došla do 6:3 i izjednačenja.

Pojačala je u setu odluke, uz dva brejka stekla 4:1, da bismo videli dva brejka zaredom i 5:2.

Sabalenka je iskoristila prvu meč loptu u osmom gemu i tako izborila okršaj sa Čehinjom Karolinom Pliškovom.

Bivša broj jedan je slavila protiv Viktorije Azarenke, 7:5, 6:7 (5), 6:2.

Karolina Pliškova, finalistkinja US Opena iz 2016. godine, plasirala se u četvrtfinale.

Čehinja, bivša broj jedan svetskog tenisa, posle velike borbe i 182 minuta igre, slavila je protiv takođe nekada prve igračice sveta, Viktorije Azarenke, 7:6, 6:7 (5), 6:2.

Bio je to izuzetno izjednačen meč u kojem je Čehinja bolje krenula.

Uz brejk je stigla do 3:0, ali je borbena Beloruskinja uspela da uzvrati i dobije tri gema u nizu za 3:3.

Finiš seta bio je pun uzbuđenja, prvo je Pliškova izgubila servis u devetom gemu, da bi odmah vratila brejk za 5:5, spasavši dve set lopte.

U 12. gemu, Čehinja je napravila novi brejk i dobila set sa 7:5 posle 67 minuta igre.

Žestoka borba viđena je i u narednom setu, u prva dva gema Azarenka nije iskoristila čak pet brejk lopti, a Pliškova u narednom dve.

Popustila je Pliškova u trećem gemu i Azarenka je brzo stigla do 3:1 i 4:2. Prednost nije sačuvala, izgubila je servis u osmom gemu i brzo su posle tih 4:4 stigle i do taj-brejka.

Tu je Azarenka posle 4:0, stigla do 7:5 iskoristivši četvrtu set loptu.

U setu odluke, Pliškova je odmah napravila brejk i potom povela sa 2:0.

Imala je na 3:1 tri brejk lopte, ali je Beloruskinja u tom dugom gemu odolela.

Na 4:2, Pliškova dolazi do ključnog brejka za 5:2 i potom je odservirala za plasman među osam najboljih.