1. Februara 2022.

Alarmantno: Tone medicinskog otpada poslije korone

Big Portal

Svjetska zdravstvena organizacija uputila je apel tim povodom ali i upozorenje, budući da je riječ o medicinskom otpadu koji u većini slučajeva može biti i zarazan, jer virus korona preživljava na raznim površinama.

Osim što se tim otpadom mogu zaraziti i sami zdravstveni radnici koji prvi rukuju sa njim, u velikoj su opasnosti i stanovnici područja na kojima se taj otpad odbacuje, navodi Rojters, i dodaje, da je nemali broj takvih područja veoma malo obezbijeđen na adekvatan način.

Poseban problem su i životinje koje obilaze deponije, pa samim tim postoji ogromna opasnost da se pandemija i dalje širi.

SZO navodi, da su sve zemlje pozvane da se hitno pozabave ovim problemom, a jedan od preijdloga je da se pređe na upotrebu materijala koji se mogu reciklirati ili ponovo upotrebiti.

Procjenjuje se da je samo od prvog nivoa personalne zaštite nastalo oko 87.000 tona opasnog otpada, a zatim je tu i oko 140 miliona testova, 2.600 tona plastičnog korona otpada i onoliko hemijskog otpada koliko bi napunilo trećinu olimpijskog bazena.

Takođe, oko osam milijardi vakcinalnih doza, datih širom svijeta, pretvoreno je u 144.000 tona otpada u vidu špriceva, igala, bočica…

Izvještaj SZO nije precizirao tačno gdje je završio najveći otpad, odnosno koja deponija s medicinskim otpadom je najkritičnija, ali se u nekom dijelovima pominju Indija i Madagaskar.

Rojters podsjeća da je problem s medicinskim otpadom postojao i prije aktuelna pandemije, jer trećina zdravstvenih ustanova nije opremljena za rukovanje i odlaganje opasnog otpada, a najviše se to odnosi na siromašne zemlje.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare