6. Novembra 2020.

Ako Bajden pobijedi, žena će biti prvi put potpredsjednik SAD

Big Portal

Ono što Kamalu Haris čini simbolom američkog sna jeste to, kaže Nedeljković, što je kćerka emigranata iz Jamajke i Indije, osoba koja je studirala tradicionalne afroameričke koledže, koja se grčevito borila da bi opstala i napredovala u karijeri.

Nedeljković navodi da je Kamala Haris bila javni tužilac u San Francisku, zatim javni tužilac u Kaliforniji i vrlo brzo postala senatorka i ističe da ne treba zaboraviti da ona ima samo 56 godina, a da je već vrlo uticajna figura ne samo u demokratskim krugovima, nego generalno u SAD.

Kako kaže Nedeljković, Kamala Haris ima puno prednosti, vrlo je vešt govornik, vješt je političar, ima ogromno iskustvo i u oblasti politike i prava, ali ima i nekoliko mana, a jedna od ključnih mana, prema njegovom mišljenju, jeste politička nestabilnost, odnosno nestabilnost u pogledu različitih politika koje je podržavala.

Nedeljković navodi i da je nedosljednost u podržavanju politika koštala i trke za demokratsku nominaciju iako je, kaže, imala solidne šanse u novembru 2019. godine.

“Vrlo je teško politički profilisati i odrediti Kamalu Haris. Ona potpada pod umereno krilo Demokratske partije, ali je istovremeno pragmatičnija od dobrog dijela umerenjaka tako da je na pola puta između umerenog i lijevog krila partije i na taj način bi mogla da predstavlja dobar spoj i da ima važnu ulogu u administraciji Džozefa Bajdena”, kaže Nedeljković.

Potpredsjednik ima vrlo značajnu ulogu u SAD, drugi je ključni čovjek, a pored toga što je potpredsjednik, on je i predsjednik Senata.

Nedeljković kaže da ako se pogledaju funkcije koje obavlja potpredsjednik, vidi se da je njegova uloga značajna u domenu nacionalne bezbjednosti i vrlo je važan šraf u funkcionisanju sistema koji se naziva Sjedinjene Američke Države.

Potpresjednik ima još jednu značajnu ulogu, dodaje Nedeljković i navodi da najčešće zauzima važno mjesto u okviru partije i samim tim predstavlja dobru vezu između predsjednika i Kongresa.

U tom smislu, Nedeljković smatra da će Džozef Bajden, ako postane predsjednik SAD, imati problema sa Kamalom Haris, sa kojom se razlikuje i po pitanju plana za ekologiju, reforme naftne industrije SAD i to ne samo ukidanja subvencija, već potpunog ukidanja naftne industrije.

Takođe, Nedeljković dodaje da se razlikuje i njihov plan za zdravstvenu zaštitu.

“Džozef Bajden, ako postane predsednik, imaće puno problema. Prvo će morati da usaglasi različite struje u okviru svoje partije, a s obzirom da deluje da će republikanci zadržati Senat, onda će tek doći na red i usaglašavanje sa njima”, kaže Nedeljković.

S obzirom da Kamala Haris nema preterano bogato spoljnopolitičko iskustvo, Nedeljković nije siguran koliko će se u prvim godinama mandata baviti spoljnom politikom, a samim tim i Srbijom.

“Bavljenje nama biće prepušteno nekim nižim činovnicima u okviru Stejt departmenta, što znači da se na neki način mi vraćamo na period od 2008. do 2016. godine – na zamenike pomoćnika državnog sekretara, eventualno pomoćnike državnog sekretara”, kaže Nedeljković.

Primjećuje da to nije nužno loše, ali da može da bude s obzirom da će te funkcije obavljati ljudi koji su devedesetih godina stasavali u Stejt departmentu i koji imaju određeno naslijeđe i određene stavove prema Srbiji.

“Ono što Srbija može da očekuje jesu značajniji pritisci u pogledu rešavanja statusnog pitanja Kosova, samo ovog puta ne samostalno od strane SAD, već koordinisano sa zemljama članicama EU”, zaključuje Nedeljković.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare