10. Marta 2020.

ABA liga: Zvezda osigurala plej-of, Cedevita Olimpija bolja od Budućnosti, Partizan “ovjerio” prvo mjesto

Izabranici Dragana Šakote su ovim trijumfom osigurali mesto u plej-ofu, a konačna pozicija na tabeli biće poznata nakon poslednjeg kola.

Crveno-beli će u narednoj rundi dočekati Zadar, a sva je prilika da će regionalno takmičenje završiti na trećem mestu, čime će im protivnik u plej-ofu najverovatnije biti podgorička Budućnost.

Gosti su sigurnom igrom otvorili ovaj duel i od samog starta stekli prednost, koju su postepeno uvećavali.

Dve trojke zaredom pogodio je Čarls Dženkins, dok su iz reketa pogađali Džejms Gist i Vladimir Štimac.

Obe ekipe su vrlo brzo izašle iz bonusa, tako da je u prvom kvartalu viđeno dosta slobodnih bacanja, da bi posle prvih 10 minuta crveno-beli imali dvocifrenu prednost, 16:26.

Domaći su početkom druge četvrtine preko Lazarevića i Pota najavili povratak, ali to očigledno nije bilo moguće, kada se uzmu procenti šuta crveno-belih.

Boriša Simanić je namestio nišanse sprave i sa tri vezane trojke doneo maksimalnih +22.

U istom ritmu ga je pratio Stratos Perperoglu, koji je postigao dve trojke zaredom, pa su gosti na pauzu otišli sa prednošću, 35:55.

FMP: Rit 13, Lazarević 4, Uskoković 8, Pecarski 7, Pot 5, Đoković 14, Radanov 5, Radovanović 8, Tejić 0, Šešlija 2, Ulubaj 7, Đorđević 6.

Crvena zvezda: Panter 6, Braun 4, Perperoglu 13, Davidovac 0, Lazić 5, Gist 11, Lukas 2, Dženkins 6, Simanić 13, Jovanović 0, Odžo 10, Štimac 17.

Na početku drugog poluvremena obe ekipe su bile raspoložene, a gosti su rutinski čuvali prednost.

Ipak, neefikasni poslednji kvartal crveno-belih iskoristili su domaći, koji su taj period dobili sa 25:10 i tako konačni zaostatak spustili na jednu cifru, 79:87.

Najefikasniji kod pobedničke ekipe bio je Vladmir Štimac sa 17 poena, po 13 su postigli Stratos Perperoglu i Boriša Simanić, 11 je ubacio Džejms Gist, a 10 Majkl Odžo.

Kod FMP-a najbolji je bio Ilija Đoković sa 14 poena, Rit je dodao 13, a Uskoković osam.

U narednom kolu Zvezda dočekuje Zadar, dok FMP gostuje Budućnosti u Podgorici.

Košarkaši Cedevita Olimpije savladali su na svom terenu Budućnost rezultatom 81:79 u derbiju pretposlednjeg kola ABA lige.

Pobedonosni koš postigao je Kodi Miler-Mekintajer u poslednjoj sekundi utakmice.

Ljubljančani su ovim trijumfom ostali u igri za plej-of, iako i dalje ne zavisi sve od njih.

Izabranici Jurice Golemca će u završnim borbama za trofej zaigrati jedino ukoliko u poslednjem kolu savladaju Krku, a da pritom Mornar izgubi na gostovanju Megi.

Nakon ovog meča jedno je sigurno, beogradski Partizan ukoliko u poslednjem susretu ove runde pobedi upravo Megu, zauzeće prvo mesto na tabeli i imaće prednost domaćeg terena u eventualnim majstoricama do kraja takmičenja.

Prvo poluvreme meča u dvorani Stožice bilo je aposlutno izjednačeno i završeno je na taj način, 38:38.

U trećem kvartalu Podgoričani su uspeli da se odvoje, ali nedovoljno, pošto su domaći u samoj završnici preokrenuli rezultat i na kraju pogotkom Milera Mekintajera slavili u ovom duelu.

Upravo je Amerikanac bio najefikasniji u pobedničkoj ekipi sa 17 poena, 13 je dodao Jaka Blažič, a 12 Artis.

Kod Budućnosti najbolji je bio Nikola Ivanović sa 19 poena, dok je Džastin Kobs ubacio 17 poena.

U poslednjem kolu Cedevita Olimpija gostuje Krki, dok Budućnost dočekuje FMP.

Podgoričani će jako teško moći do prvog mesta, pošto su im za to potrebna dva poraza Partizana, kao i bolja koš razlika uz trijumf nad “panterima” iz Železnika.

Košarkaši Partizana su rezultatom 102:88 pobedili Mega Bemaks u utakmici 26. kola ABA lige.

Utakmica je počela nešto mirnije u poenterskom smislu, a sudije nisu često koristile pištaljke što je razljutilo Andreu Trinkijerija i on je vrlo rano zaradio tehničku grešku.

Italijanski stručnjak je bio nezadovoljan zbog nedosuđenih faulova nad njegovim igračima, pa Peri sa linije penala donosi 7:6 u korist Mege, da bi nas igrači oba tima častili trojkama i za tren oka je postalo 16:12 za Partizan.

Seriju trojki prekida Vil Mozli poenima iz reketa, da bi prvo Simonović pogodio za tri, a onda i Pejdž i Ašćerić posle odličnih akcija njihovih ekipa.

Gordić je ubacio prve poene u drugoj četvrtini, onda je potom usledila serija ofanzivnih skokova koje Partizan nije iskoristio i Mega im je konstantno disala za vrat.

Sve dok u jednom momentu nisu preuzeli vođsvo, kada je Luka Cerovina iskoristio 2+1 situaciju posle poena Jankovića, ali je domaćin bio dovoljno fokusiran da poluvreme završi sa prednošću 43:42.

Drugo poluvreme je počelo na identičan način kao što se prvo završilo. “Kad ne znaš šta ćeš – ti pogodi trojku”, moto koji su svi sledili tokom 40 minuta košarke u Štark Areni.

Posle nekoliko minuta velike borbe i rezultata “u egalu”, Brajan Angola je pogurao Partizan koji po prvi put uspeva da se odlepi i da dođe do dvocifrene prednosti, kada je pred kraj trećeg kvartala na semaforu stajalo 69:58 u korist crno-belih.

U poslednjem desetominutnom periodu, Partizan je samo održavao visoku prednost, pred kraj meča su odbrane značajno i oslabile, a beležimo jedno vrlo atraktivno zakucavanje Uroša Trifunovića, kojim je Partizan došao do jubilarnog 100. poena.

Na ovaj način je “parni valjak” slavio nad Megom sa 102:88 i obezbedio prvo mesto u regularnom delu sezone.

Kendrik Peri je sa 21 poenom bio najefikasniji, Simonović je imao 17, Luka Ašćerić 16, a Cerovina 12. Na drugoj strani, Angola je ubacio 16 poena uz 7 skokova, Gordić i Pejdž su postigli po 16 poena, Mekadu 13, a Jaramaz i Mozli po 12 poena.