Prva premisa se pokazala istinitom u prošlosti, pa i u ovoj godini. Bar neko vreme. Kriptovalute jesu finansijski instrument, bez obzira na altruističke priče onih koji su ih izmislili, ali su isto tako jedan od instrumenata koji je omogućio pojedincima da se obogate. Klasičan kapitalistički koncept bogaćenja zahteva da imate od koga da dobijete novac. Oni koji su se obogatili na kriptovalutama su to činili dobrim delom tako što su izvlačili novac od veće grupe ljudi koji su na kraju postali siromašniji. I to nije ništa novo u svetu finansija.
Web3
Ideja kripto-interneta, ili Web3, zasnovana je na pretpostavci da je blokčejn — javno dostupne knjige u koje se beleže sve transakcije i preko kojih se potvrđuje vlasništvo nad kriptovalutama — takođe dobar način za praćenje podataka potrebnih za pokretanje društvenih mreža ili video igara. Pošto sistem funkcioniše tako što distribuira podatke na mnogo računara, a ne drži ih centralizovane u mreži servera koju kontrolišu, recimo, Amazon, Meta ili Microsoft. Zato zagovornici web3 koncepta zamišljaju svet bez loših strana interneta, onih kojim dominiraju tehnološki giganti.
Svi uslovi za web3 su postojali, a nekoliko web3 projekata otpočelo je 2021. godine, a priča se uglavnom zasnivala na kupovini nezamenljivih tokena (NFT). Meta je nastavila da tetura u 2022. godini, a Mask je kupio Twitter. Ni Google i Apple nisu mnogo bolje prošli sa raznim problemima koji su izbili na površinu.
Sve ovo je bilo neraskidivo povezano sa ludilom finansijskih špekulacija oko kriptovaluta. Upravo zbog toga je bilo vrlo teško reći da li su kripto proizvodi viđeni kao privlačni zbog koncepta ili samo kao prilika za bogaćenje. Naginjemo ka potonjem.
Fatamorgana
Neki cinici bi rekli da je web3 bio iluzija. Nada o celom internetu koji je zasnovan na blokčejnu bila je korisna jer je stvorila iluziju da kriptovalute znače mnogo više od prostog kockanja. Upravo zato su kriptovalute bile interesantne i onima koji nisu kockari.
Stepen do kojeg su web3 usluge opali zajedno sa vrednošću većine kriptovaluta samo potvrđuje gorepomenuti krajnje cinični pogled. Oni koji su blisko pratili kriptovalute ove godine mogli su da gledaju čudne finansijske instrumente i prate zarazu koja je brže od covid pandemije putovala od jedne propale kripto kompanije do druge. I dok su svi očekivali da se pojave neke revolucionarne web3 usluge – to se nije desilo, ispostavilo se i da su postojeće jednostavno finansijske špekulacije.
Oni koji se bave kriptovalutama su navikli na ovu vrstu skepticizma i vešto plivaju u tom neizvesnom imaginarnom svetu u kojem nešto danas može da vredi ovoliko, a sutra 100 puta više, jer Ilon Mask objavio smešni mim na Twitter mreži.
Oni koji i dalje veruju u kriptovalute verovatno će vam reći da je bilo mnogo prevarantskih projekata podstaknutih snovima o brzom bogaćenju, ali da je sada sve pročišćeno i da samo prave kriptovalute i projekti nastavljaju.
Budućnost?
Možda budućnost kriptovaluta kao okosnice novih tehnoloških proizvoda tek dolazi – ovog meseca je bilo najmanje jedno značajno izdanje NFT-a, i to Donalda Trampa. Ono što jeste problem je da ukoliko imate odličnu ideju i fantastičan web3 koncept, danas prvo morate da ubedite ljude da kriptovalute nisu prevara.
A američke Federalne rezerve tek treba da objave nove kamatne stope koje će najverovatnije dodatno uticati na vrednost kriptovaluta. Dodajte tome i imploziju Terra/Luna ekosistema, hedž fondova Three Arrows Capital i FTX menjačnice. Naravno, praznična sezona je tradicionalno poznata nepredvidivim trendovima, pa će biti zanimljivo kako će se cene kretati do februara, marta…
Benchmark.