25. Decembra 2022.

U BiH nema ptičijeg gripa, peradari ipak na oprezu

Big Portal

Proizvođači poručuju da su obezbijedili svoje farme, ali da su na oprezu te da se nadaju da grip neće stići do njihovog jata i da nadležni u BiH znaju šta treba da rade ukoliko se situacija bude pogoršala.

Ono što ne ide na ruku peradarima i živinarima jesu najnovije informacije o hiljadama slučajeva ptičje zaraze širom evropskog kontinenta, koje je u svom izvještaju objavila Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA).

“Od oktobra 2021. do septembra 2022. Evropu je zahvatila najgora epidemija visokopatogenog ptičjeg gripa (HPAI), koja se proširila na 37 evropskih zemalja, s više od 2.500 žarišta na farmama kontinenta”, navodi se u izvještaju, koji je rađen i u saradnji s Evropskim centrom za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) i referentnom laboratorijom Evropske unije.

Njihovi podaci ne ostavljaju ravnodušnim nijednog proizvođača jer se trenutno barata ciframa od oko 50 miliona peradi koja je morala biti uništena.

“Epidemija nije popustila od septembra i broj zaražene peradi čak se udvostručio s dolaskom zime. Jesenas je epidemija bila gora nego lani u isto vrijeme, s više od 35 odsto većim brojem zaraženih farmi. Takođe, od 10. septembra do 2. decembra 2022. gotovo 400 žarišta je prijavljeno na farmama u 18 evropskih zemalja, najposlije u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Mađarskoj”, rečeno je iz EFSA za novinsku agenciju Frans press (AFP).

Mjesta za paniku u BiH nema, ali proizvođači ne kriju da postoji određena vrsta zabrinutosti i, naravno, opreza.

“Opasnost uvijek postoji, ali trenutno nemamo zabilježenih slučajeva ptičjeg gripa u BiH”, kaže za “Nezavisne novine” Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara RS, koji je ujedno i direktor preduzeća “Agreks” iz Donjeg Žabara.

On poručuje da je njegova kompanija preduzela mjere zaštite čim su se pojavile informacije o prvim slučajevima zaraze.

“U organizovanim farmama koje su potpuno zatvorenog tipa nemoguć je kontakt sa divljim pticama, koje su glavni prenosioci ptičjeg gripa. Time smo odmah tu prvu i najveću opasnost za prenošenje zaraze anulirali. Naravno, uz postojanje i poštovanje svih zoohigijenskih mjera mi dodatno zatvaramo sve naše farme, gdje u ovakvim situacijama zabranjujemo i onemogućavamo dolazak bilo kakvih posjetilaca, čime naše objekte gdje se proizvode jaja držimo maksimalno obezbijeđenim”, pojašnjava Miličić.

“Ono što je zabrinjavajuće jeste da ima pojava zaraze i u Mađarskoj koja nije daleko od nas, ali, evo, nadamo se da bi ta nedaća trebalo da mimoiđe BiH. Nadam se da naše službe prate dešavanja u okolini i da imaju propisane mjere šta se u kojim situacijama radi”, rekao je Miličić.

Problemi, na sreću, ne postoje ni u kompaniji “Madi” iz Tešnja. Ipak, Edin Jabandžić, izvršni direktor ovog preduzeća, navodi za “Nezavisne” da se na umu mora imati i drugačiji scenario.

“Problem je ako dođe do pojave gripa. Prije svega, u tom slučaju BiH prijeti ogromna ekonomska šteta, a, iskreno, nisam siguran da naše vlasti imaju planirana sredstva kako bi to sanirale i, da tako nazovem, subvencionirale da se zanove matična jata. Zato se nadamo da će ovakvo stanje ostati”, zaključuje Jabandžić, koji je takođe i predsjednik Koordinacionog odbora peradara i živinara BiH.

Podsjetimo, ptičji grip najčešće prenose divlje ptice, uglavnom vodene (patke, labudovi). Zbog trenutne situacije Evropska komisija podnijela je zahtjev da EFSA prouči eventualnu strategiju vakcinacije.

(Nezavisne/ foto: poultryworld/ Fabian Brockötter)

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare